Yeni bir göç modeli olarak kentten tersine göç: İstanbul incelemesi
Remigration from the city as a new migration model: İstanbul research
- Tez No: 554281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Metropol yaşamı karmaşık, çokça uyaranlara sahip, bireylerin kayıtsız, bıkkın bir ruh hali içinde yaşadığı bir kent mekanıdır. Metropol yaşamı sorunları, metropolü göç alan bir yerleşim yerinden göç veren bir konuma dönüştürmüştür. Bu çalışmada bireylerin metropolü terk edercesine kırsal bölgelere göç etmeleri bir göç tipi olarak açıklanmıştır. Bu göç eylemini gerçekleştiren göçmenlerin yaşamlarının ve sayıca giderek artmalarının gözlemlenmesi ile bu konunun bir tez çalışması haline getirilmesine karar verilmiştir. Bu göç tipi yeni bir oluşum olup, bugüne kadar ele alınan göç tiplerinden farklı olmasıyla önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, bireylerin bu göç eylemini gerçekleştirme sebeplerinin açıklanmasıdır. Bu çalışma nitel araştırma teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Metropolün yoğun uyaranlarının, bireylerde yol açtığı bunalım ve bunun sonucunda göç etmeye karar verilmesi bu çalışmanın en önemli bulgusudur. Metropol sorunlarının artması ve bu sorunların aşılamaması ile bu konu daha çok önem kazanacaktır. İlk kez bu çalışmayla bilimsel nitelikte ele alınmış olan bu göç tipinin artacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Metropolis life is a city environment which is complicated, including many stimulus effects, where individuals live their lives in a reckless and disgusted mood. The problems of the Metropolis life, transformed it from a position of migration-receiving to migration-sending In this study, individual migration abandoning the metropolis, has been clarified as a type of migration. As a result of observation of the lives of these immigrants and increase in the quantity of them, this subject has been decided to be a thesis study. This type of migration is a new formation and is important because of being different than the ones studied before. The aim of this research is to explain the reason why these individuals actualise this migration. This study was analysed by using qualitative research technics. The most important discovery of this study is the depression caused by the dense stimulants and as a consequence, decision of migration. . This subject will gain importance with the increase at metropolitan problems and inability to solve these problems. It is obvious that, this type of migration considered in a scientific way for the first time, will continue increasing.