Kimya eğitiminde geliştirilen minyatür araçın yanı mikro öğrenci deneylerinde kullanımı
- Tez No: 55430
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İV ÖZET Kimya Eğitimcileri ve Endüstri Kimyacılarının geliştirdikleri minyatür araç gereç ekonomik yönden ve çevre koruma yönünden tavsiye edilmektedir. Nedeni ise yapılan deneylerde kullanılan kimyasal madde ve gerek duyulan enerji miktarının, kimyasal atıkların azalmasıdır. Hazırlanan düzenekte ısıtmalar açık alev yerine termoblokta gerçekleştirildiğinden çalışma emniyeti yüksektir. Adı geçen minyatür araç ve gereçler yan mikro olarak uygulanan öğrenci deneylerinde süzme, santrifüjleme. geri çeviren soğutucu altında ısıtma, destilasyon, vakum destilasyonu, süblimasyon, ekstraksiyon ve adsorbsiyon gibi temel işlemlerle, çeşitli titrasyonlarda basan ile kullanılmaktadır. Öğrenci pratiklerinde örnek olarak asit - baz titrasyonlan, çöktürme titrasyonlan, kompleks oluşumuna dayanan titrasyonlar seçilerek asid endeksi, ester endeksi, iyot endeksi, klorür nitrat ve kükürt dioksit tayinleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The miniature equipment developed by Chemistry Trainers and Industrial Chemists is recommended due to its economic and environmental advantages. These advantages could be summarized as the decrease in the amount of chemicals used and energy needed in those experiments. The decrease seen in the amount of chemical wastes is also worth mentioning. Since heating is realized at thermoblock instead of barellame, working safety is also very high. The above mentioned equipment could succesruly be used at various titrations in semi-micro student experiments, in filtration, centrifugation, heating at reversable cooler, distillation, vacuum distillation, sublimation, extraction and adsorbsion. In the studens experiments the selecting as samples acid - base titrations, precipitate titrations was based on complex activity acid index, esther index, iodine index, chlorine, nitrate and sulphur dioxide took place.