Yargıtay kararları ışığında sendikal tazminat davaları
In the light of Supreme Court decisions union compensation cases
- Tez No: 704991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT SEYHUN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İşyerlerinde örgütlü olarak yapılanmış bulunan sendikalar gücünü üye sayılarından almaktadır. Sendikaların, üye sayısı ne kadar fazlaysa işveren tarafına aynı oranda baskı kurabilmektedir. Güçlü yapılar etrafında toplanan işçiler, sendikalar sayesinde daha iyi şartlarda ücret, sosyal hak ve çalışma ortamı imkânı elde etmektedir. Ayrıca sendikaların gerçekleştirmiş olduğu toplu sözleşmeyle işverenin keyfi yönetim anlayışı ve fesih haklarını sınırlamaktadır. Karşılarında bu kadar güçlü yapılarla mali yükümlülükler altına giren ve keyfi davranışları kısıtlanan bazı işverenler, işyerlerinde kurulu olan sendikal düzeni zayıflatma hareketlerinde bulunmaktadır. Bu sebeple işverenler, işçinin işe alımında, işin devamında ve iş sözleşmesinin feshi aşamalarında sendikal ayrımcılık yapabilmektedir. Sendikal ayrımcılığı önlemek adına 6356 sayılı STİSK'in 25. maddesinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. 6356 sayılı Kanun'u sendikal ayrımcılığı önlemek adına en önemli yaptırımı sendikal tazminat hakkıdır. Sendikal tazminat, iş ilişkisinin her aşamasında işçiye yönelik sendikal haklarını kısıtlanması halinde kısıtlayana karşı uygulanacak cezai bir yaptırım türüdür. Söz konusu tazminatı hak edebilmenin tek yolu, sendikal tazminat davalarıdır.
Özet (Çeviri)
Unions that are organized in the workplaces take their power from the number of members. The more members of the unions, the more pressure they can put on the employer side. Workers gathered around strong structures get wages, benefits and a working environment in better conditions thanks to unions. In addition, it limits the employer's understanding of arbitrary management and termination rights with the collective agreement carried out by the unions. Some employers, who are under financial obligations with such strong structures and whose arbitrary behavior is restricted, are acting to weaken the union order established in the workplace. For this reason, employers can discriminate against the employee in the recruitment, continuation of the work and in the termination stages of the employment contract. In order to prevent union discrimination, various regulations have been made in Article 25 of the Law no. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining Agreements. The most important sanction of law no. 6356 in order to prevent union discrimination is the right to union compensation. Union compensation is a type of criminal sanction that will be applied against the restrictor if the union rights of the worker are restricted at every stage of the business relationship. The only way to qualify for such compensation is through union compensation lawsuits.