Sendikal tazminat
Trade union compensation
  1. Tez No: 944795
  2. Yazar: AYBÜKE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmamızda sendika hakkı ve sendika özgürlüğü, kaynağını oluşturan ulusal ve uluslararası belgelerle birlikte incelenmiş ve bir sendikanın kanuni tanımı ve unsurları ortaya koyulmuştur. Kanunen sendika üyeliği ve üyelikten ayrılmanın ne şekilde gerçekleşeceği, kanunla korunan sendikal faaliyetlerin ne olduğu ve tüm bunların işe alımda, çalışma esnasında ve fesihte ne şekilde korunduğu ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son olarak sendikal tazminat talebiyle açılacak davanın hukuki boyutu incelenmiş, bunun yanında sendikal tazminat davası yanında başvurulabilecek diğer kanuni yollara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the right to a union and freedom of association were examined together with the national and international documents that constitute their source, and the legal definition and elements of a union were presented. How union membership and resignation can be realized by law, what union activities are protected by law, and how all these are protected during recruitment, employment, and termination were explained in detail. Finally, the legal dimension of the lawsuit to be filed for union compensation was examined, and other legal remedies that can be applied in addition to the union compensation lawsuit were also included.