Erken doğum tehdidi tanısı alan ve almayan gebelerde depresyon ve kaygı oranlarının incelenmesi
Investigation of the depression and purpose ratios in pregnant and without early birth trauma diagnosis
  1. Tez No: 554588
  2. Yazar: SONGÜL ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma erken doğum tehdidi tanısı alan ve almayan gebelerin depresyon ve kaygı puanlarının tespit edilmesi amacıyla ilişkisel tarama modeli olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi'nde erken doğum tehdidi tanısı alarak tedavi gören 20-37 haftalık gebeler (Erken Doğum Tehdidi) ve kontrollerini Zeynep Kamil Hastanesi'nde yaptıran 20-37 haftalık sağlıklı gebeler (Kontrol Grubu) oluşturmaktadır. 19 Kasım 2018- 20 Mayıs 2019 tarihleri arasında hastaneye başvuran 100 erken doğum tehdidi tanısı alan ve 100 sağlıklı gebe üzerinden anket çalışması yürütülmüştür. Anket formu Sosyodemografik Bilgi Formu'ndan, Beck Depresyon Envanteri'nden ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği'nden oluşmaktadır. Ölçekler uluslararası çalışmalarda geçerlilik ve güvenirliliği kanıtlanmış sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 22 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda erken doğum tehdidi tanısı alan gebelerin depresyon ve kaygı puanları erken doğum tehdidi tanısı almayan gebelere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Gebelerin erken doğum tehdidi tanısı almaları, depresyon ve kaygı puanlarını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a relational screening model in order to determine the depression and anxiety perceptions of pregnant women who did not take premature birth threat. The population of the study consisted of 20-37 weeks pregnant women (Premature Birth Threat) and 20-37 weeks old healthy pregnant women (Control Group) who were diagnosed with birth threat in İstanbul Zeynep Kamil Hospital. A questionnaire study was conducted on 100 healthy pregnant women who were admitted to the hospital between 19 November 2018 and 20 May 2019. The questionnaire consists of Sociodemographic Information Form, Beck Depression Inventory and Hamilton Anxiety Rating Scale. The scales consist of questions that have proven validity and reliability in international studies. Data analysis was done by SPSS 22 package program. As a result of the research, it was determined that the pregnant women who had premature birth threat were more likely to have depression and anxiety perceptions than those who did not receive premature birth threats. Pregnancy threats of pregnant women increase the perception of depression and anxiety.