Erken doğum tehdidi tanısı alan ve almayan gebelerin gebeliklerine uyumlarının belirlenmesi
Determination of adaptation to pregnancy in pregnant women diagnosed with threatened preterm labor and undiagnosed with threatened preterm labor
  1. Tez No: 618229
  2. Yazar: GÜLCAN KIRDÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, erken doğum tehdidi tanısı alan ve almayan gebelerin gebeliklerine uyumlarını ve etkileyen faktörleri incelenmek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir çalışmadır. Araştırma Şubat 2019 - Haziran 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmaya kliniğe yatışı yapılan erken doğum tehdidi tanısı alan 130 gebe ile aynı tarihte polikliniğe başvuran sağlıklı 130 gebe olmak üzere dahil edilme kriterlerine uygun toplam 260 gebe alınmıştır. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği”ndeki alt ölçeklerden“Kendi ve Bebeğinin Sağlığı ile İlgili Düşünceleri”,“Gebeliğin Kabulü”ve“Annelik Rolünün Kabulü”alt ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programında; tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-wilk testi, Ki-kare testi, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak incelenmiştir. Erken doğum tehdidi tanısı alan ve almayan gebeler sosyodemografik özellikler açısından karşılaştırıldığında benzer olduğu belirlenmiştir. Tanı alan ve almayan gebelerin sosyodemografik açıdan benzer olması istenilen bir durumdur. Erken doğum tehdidi tanısı alan ve almayan gebeler obstetrik özellikler açısından karşılaştırıldığında gebelik haftası, gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı, ölü doğum yapma, düşük doğum yapma durumu açısından benzer olduğu fakat canlı doğum durumu ve gebeliği isteme durumu açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlenmiştir.Gebelerin“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği”nin“Kendi ve bebeği ile ilgili düşünceleri”alt ölçek puan ortalaması erken doğum tehdidi tanısı alan gebelerde 28,20±7,22, tanı almayan gebelerde 19,02±6,52 bulunmuştur.“Gebeliğin kabulü”alt ölçek puan ortalaması erken doğum tehdidi tanısı alan gebeler için 25,70±7,95, tanı almayan gebelerde 19,50±5,75 saptanmıştır.“Annelik rolünün kabulü”alt ölçek puan ortalaması erken doğum tehdidi tanısı alan gebeler için 20,51±4,35, tanı almayan gebeler için 21,47±5,34 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and comparative study was conducted to investigate pregnant women's adaptation to pregnancy who were diagnosed with threatened preterm labor or those who were not diagnosed with threatened preterm labor and factors affecting their adaptation. The study was conducted between February 2019 and June 2019 in Ege University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and Outpatient Clinic. The study sample (n = 260) comprised 130 pregnant women who were admitted to the clinic with a diagnosis of threatened preterm labor and 130 healthy pregnant women who presented to the outpatient clinic between the aforementioned dates. The study data were collected using the“Personal Information Form”and the“Concern for Well-Being of Self and Baby”,“Acceptance of Pregnancy”and“Identification of a Motherhood Role”subscales of the“Prenatal Self-Evaluation Questionnaire”. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 program. The descriptive statistics, Shapiro-wilk test, Chi-square test, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used in evaluation of data. The comparison of the participants diagnosed with threatened preterm labor and the participants not diagnosed with threatened preterm labor demonstrated that they were similar in terms of their sociodemographic characteristics. That the participants diagnosed with threatened preterm labor and the participants not diagnosed with threatened preterm labor were similar in terms of sociodemographic characteristics is desirable. The comparison of the participants in the two groups demonstrated that there were statistically significant differences between them in terms of their obstetric characteristics such as gestational week, the number of pregnancies, the number of living children, history of stillbirths, history of miscarriages, but there were statistically significant differences between them in terms of history of live births and whether the pregnancy was an intended one or not. While the mean scores the participants diagnosed with threatened preterm labor obtained from the“Concern for Well-Being of Self and Baby”,“Acceptance of Pregnancy”and“Identification of a Motherhood Role”subscales of the Prenatal Self-Evaluation Questionnaire were 28.20 ± 7.22, 25.70 ± 7.95 and 20.51 ± 4.35 respectively, those obtained by the participants not diagnosed with threatened preterm labor were 19.02 ± 6.52, 19.50 ± 5.75 and 21.47 ± 5.34 respectively.