Genel amaçlı hareket kontrol kartıyla 4 eksenli robotun kontrolü
Control of 4 axis robot with general purpose motion control card
  1. Tez No: 554878
  2. Yazar: HALİT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı özel tasarım 4-eksenli SCARA tip robotun kinematik denklemlerinin çıkartılıp belirlenen bir yörünge veya yol planı etrafında hareket etmesini hem benzetim ortamında hem de robot kolu üzerinde sağlamaktır. Bu kapsamda tüm sistem (kontrol kartı, sürücü ve motorlar, yol planı takibi vb.) benzetim programında gerçeklenip daha sonra robot kolu üzerinde denenecektir. Yol planı, 3-Boyutlu parçanın koordinatlarının robot programına aktarılması, işlenmesi ve takibi ile yapılacaktır. Bu süreç çerçevesinde proje sonunda gerçekleştirilecek alt yapı ile yüzey takibi, çapak alma, boyama ve temizleme gibi uygulamalara adapte edilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to extract the kinematic equations of a special design 4-axis SCARA type robot and control moving around a determined trajectory or path plan on both the simulation and the robot arm. In this context, the whole system (control card, drive and servo motors, road plan tracking etc.) will be implemented in the simulation program and then tested on the robot arm. The route plan will be done by transferring, processing and tracking the coordinates of the 3-D part to the robot program. In the scope of this study, it is planned to adapt to the infrastructure to be applied such as surface tracking, deburring, welding, painting, and cleaning.