Design and evaluation of an esp-oriented textbook: The context of sophomore engineering students
Özel amaçlı ders kitabının tasarımı ve değerlendirilmesi: 2. sınıf mühendislik öğrencileri bağlamı
  1. Tez No: 555075
  2. Yazar: SELÇUK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezin amacı; İstanbul, Türkiye'deki bir vakıf (kar amacı gütmeyen, özel) üniversitesinin İngilizce programına katılan ikinci sınıf mühendislik öğrencileri için tasarlanmış ESP odaklı bir ders kitabının verimliliğini araştırmaktır. Çalışma, özellikle, ESP odaklı ders kitabının, öğrencilerin yabancı dil ihtiyaçlarını ne derece karşıladığını tespit etmeye çalışmakta, ders kitabına karşı motivasyonlarını ve ders kitabının dil performanslarında herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığını incelemektedir. Son olarak, bu çalışma, ders kitabının kullanımı sırasında öğrencilerin ve öğretmenlerinin sahip olduğu algıyı ve yaşadıkları zorlukları ortaya çıkarmaya çalışır. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşabilmek için; nicel veriler bir motivasyon anketinden, ihtiyaç analizi ölçeğinden ve başarı sınavı puanlarından toplanırken; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve son ihtiyaç analizi öğrenci görüşmelerinden elde edilmiştir. Bulgular, ikinci sınıf mühendislik öğrencilerinin dil öğrenme gereksinimlerinin, ESP odaklı ders kitabı kullanılarak büyük ölçüde karşılandığını göstermiştir. Bu ders kitabı aracılığıyla İngilizce öğrenmek ve/veya öğretmek, öğrenci motivasyonunu ve dil performansını arttırmıştır. Bulgulara dayanarak; çalışma, yetişkin düzeyindeki İngilizce sınıflarında kurum içinde geliştirilen materyallerin tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi için pedagojik uygulamalar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effectiveness of the ESP-oriented textbook designed for sophomore (2nd year) Engineering students in engage in an English program of a foundation (non-profit, private) university in Istanbul, Turkey. Specifically, the study attempts to find out to what extent the ESP-oriented textbook meets the language-learning needs of the participants and examines their motivation towards the textbook and whether the textbook makes any change in their language performance. Finally, the study tries to reveal the perceptions and challenges experienced by the students and their instructor during the incorporation of this textbook. To meet the objectives of this study, the quantitative data were gathered from a motivation questionnaire, needs analysis scale, and achievement exam scores whereas the qualitative data came from semi-structured interviews and post-needs analysis student interviews. The findings indicated that the language-learning needs of the sophomore engineering students were majority met using the ESP oriented textbook. Teaching and learning English through this textbook has also increased the student motivation and their language performance. Based on these findings, the study provides pedagogical implications and recommendations for designing, implementing and evaluation of in-house materials at tertiary level English classrooms.