Learning vocabulary with a computer-based vocabulary flashcard tool in a Turkish EFL High School context
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk lise öğrencilerinin bilgisayar tabanlı kelime bilgi aracı ile kelime öğrenimi
- Tez No: 555123
 - Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kelime bilgisi yabancı dil ediniminin temel kısmını oluşturmaktadır. Dil öğrenmenin ilk aşamalarında çok fazla kelime öğrenilmesi beklendiğinden, öğrenciler kelime öğrenmek için önemli ölçüde zaman ve çaba harcamalıdır. Eğitim alanında çeşitli yenilikçi araçlar ve yaklaşımlar ortaya çıktığı için, dijital yerliler için eğlenceli ve rekabetçi öğrenme ortamları sağlamak kaçınılmaz hale gelmiştir. Yeni kelimeleri tanıtmak için pratik bir araç olmasının yanında, dijital ve çevrim içi bilgi kartları öğrencilerin kolayca kelime edinmesini destekleyen çoklu ortamlı öğelerini, hemen geribildirimini ve oyun-gibi öğrenme ortamı sunmaktadır. Bu hususta, bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin Quizlet kelime bilgi kartı aracı üzerindeki ilerlemesinin, onların kelime edinmesine ve kelimelerin aklında kalmasına yardımcı olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma öğrencilerin kelime bilgi kartı aracını kullanmaya yönelik fikirlerini de ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Veriler, 93 yabancı dili İngilizce olarak öğrenen alt-orta seviye Türk Anadolu Lisesi öğrencilerinden toplanmıştır. Nicel veriler, bir akademik dönem boyunca 3 hafta aralıklarla öğrencilerin kelime edinimi ve kelimelerin akılda tutulmasının ölçülmesi için kelime testleri aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise, öğrencilerin bilgi kartı aracı hakkındaki görüşlerini elde etmek için anket ve görüşmeler aracılığı ile sağlanmıştır. Bulgular, öğrencilerin Quizlet üzerindeki ilerlemesi ile kelime bilgisi testleri sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğunu ve Quizlet' in kelime öğrenmek için kullanılabilir, kullanışlı ve eğlenceli olarak düşünüldüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary constitutes a fundamental part of language learning. Supposed to learn a majority of words in the early stages of language learning, learners must devote considerable amount of time and effort to learn vocabulary. As various innovative tools and approaches have emerged in the field of education, enabling entertaining and competitive learning environment for digital natives has become inevitable. Besides being practical tools to introduce and build new vocabulary, digital or online flashcards provide multimedia elements, immediate feedback and game-like learning atmosphere that encourage learners to learn vocabulary easily. In this regard, this study aimed to investigate whether EFL learners' progress on a vocabulary flashcard tool, Quizlet, helps them gain and retain vocabulary. The study also attempted to reveal learners' perception towards the use of vocabulary flashcard tool. Data was compiled from 93 Turkish pre-intermediate EFL level Anatolian High School students. Quantitative data was collected through vocabulary tests that were applied in three weeks intervals during an academic term to measure learners' gain and retention of vocabulary. Furthermore, qualitative data was collected from survey and interviews to obtain learners' perceptions towards the use of vocabulary flashcard tool. The findings showed that there is a statistically significant difference between learners' progress on Quizlet and test scores. It was obvious that vocabulary flashcard tool attributed to learners' vocabulary learning and Quizlet was considered as usable, useful, enjoyable for learning vocabulary in terms of survey results.