Reel sektörde finansal riskten korunma muhasebesi uygulamaları
Financial risk protection accounting practices in real sector
- Tez No: 555210
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşmenin etkisi altında birbirleriyle giderek daha fazla entegre olan şirketler kur riski, faiz oranı riski ve fiyat riski gibi çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. İşletmeleri bu risklerden korumak için türev sözleşmeler kurulmuş ve bu sözleşmelerin kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Bu durumda, türev sözleşmeleri olarak sonuçlanabilecek risk türlerinin kapsamının değişmesi ve bu ürünlerden sorumlu olan kamuya, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) ve Türkiye Muhasebe Standartları Kuruluna açıklamada çeşitli sorunların ortaya çıkması Ulusal kurum olarak bu konuda çeşitli düzenlemeler yapmaya başlamasına sebep olmuştur. Türev finansal araçlar, karmaşık ürünlerdir. Bu işlemler, bu süreçlerin gerçekleşmesinden çok daha karmaşıktır. Türev işlemlerin finansal risk yönetimi açısından değerlendirilmesi ve muhasebe yöntemlerinde deneyim kazanılması giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, finansal riskten korunma muhasebesi uygulamaları incelemektir.
Özet (Çeviri)
Companies that are increasingly integrated with each other under the influence of globalization face price risk. In order to protect the enterprises from these risks, derivative products contracts have been established and the use of these contracts has become increasingly widespread. The type of risks covered by derivative contracts as a result, and in explaining to the public accounted of these products due to the emergence of various problems as both international and national institutions to make various regulations and studies related to this issue It began. Derivative financial instruments are complex products. These transactions are much more complicated than the realization of these transactions. For businesses that use these financial instruments, how to report them in the financial statements, which valuation measure will be used, when and how the gains and losses arising from these instruments are transferred to the financial statements constitute very important issues. It is becoming increasingly important to evaluate the derivative transactions in terms of financial risk management and gain experience in accounting methods. At international level, especially in developed countries where derivative instruments are used extensively, standards for accounting of these instruments have been tried to be established.