Kullanıcıların ticari gözetimi, kullanıcı verilerinin metalaşması ve sosyal medya izleme platformları: Kimola, Monitera ve Somera örnekleri
Commercial surveillance of users, commodification of user data and social media monitoring platforms: Examples of Kimola, Monitera and Somera
  1. Tez No: 671489
  2. Yazar: BURÇİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
2000'li yılların başında sosyal medya platformlarının hızlı bir şekilde yaygınlaşması ve kullanıcı sayısındaki artışa paralel olarak veri hacminin hızlı bir şekilde büyümesi, dijital ortamdaki kullanıcı davranışlarını tanımlandırma ve anlamlandırma isteğini de beraberinde getirmiştir. Bu durum, pazarlama ve satış faaliyetlerinin başarısı için hedef kitleleri hakkında bilgi ihtiyacı içinde olan iş dünyasının ilgisini sosyal medya platformlarına ve kullanıcı kaynaklı içerik analizine yöneltmiştir. Bugün sosyal medya platformlarından çekilen veriler, veri madenciliği teknikleri kullanılarak ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Sosyal medya izleme araçları ve platformları, kullanıcıların sosyal medya mecralarında kullandıkları fotoğraflardan biyografilere, etkileşime girdiği hesaplardan aktif olduğu zamana kadar çok çeşitli bilgilere ulaşabilmektedir. Bu durum kullanıcıların ticarî gözetiminin genişlemesine ve kullanıcı verilerinin metalaşmasına neden olmaktadır. Çok çeşitli gözetim pratikleri aracılığıyla toplanan kullanıcı verileri, sosyal medya mecraları ve sosyal medya izleme araçları ve platformları tarafından metalaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the early 2000s, the rapid spread of social media platforms and the rapid growth of data volume in parallel with the increase in the number of users brought with it the desire to define and make sense of user behaviors in the digital environment. This situation has directed the attention of the business world, which needs information about their target audience for the success of marketing and sales activities, to social media platforms and user-sourced content analysis. Today, data drawn from social media platforms are examined in detail using data mining techniques. Social media monitoring tools and platforms can access a wide range of information from the photos users use on social media to biographies, from the accounts they interact with to the time they are active. This leads to the expansion of commercial surveillance of users and the commodification of user data. User data collected through a wide variety of surveillance practices are commodified by social media channels and social media monitoring tools and platforms.