Romantik ilişki doyumu ile duygu düzenleme güçlüğü ve kişiler arası tarz arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between romantic relationship satisfaction, emotion regulation difficulties and interpersonal styles
  1. Tez No: 555569
  2. Yazar: ZEYNEP KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, kendini romantik ilişki içinde gören yetişkinlerin romantik ilişki doyumları ile duygu düzenleme güçlükleri ve kişiler arası tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Belirtilen değişkenlerin, ilişkili olabileceği düşünülen, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, gelir seviyesi ve çalışma durumu gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek de araştırmanın amaçları arasındadır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ve Muğla illeri çoğunlukta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden, 18 yaş ve üzeri 254 gönüllü yetişkin oluşturmuştur. Katılımcılar rastgele, seçkisiz ve gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Kişiler Arası İletişim Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın temel değişkenlerini analiz etmek için Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca, Bağımsız Gruplar t testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, romantik ilişki doyumu ile duygu düzenleme güçlüğü ve kişiler arası tarz arasında negatif yönlü anlamlı ilişkileri olduğu ortaya konmuştur. Duygu düzenlemede çekilen güçlük ve kişiler arası ilişkilerde kullanılan olumsuz tarzlar arttıkça sahip olunan romantik ilişki doyumu azalmakta; bireylerin duygu düzenleme güçlüğü ve kişiler arası tarzlar puanı azaldıkça romantik ilişki doyumları artmaktadır. Araştırma sonuçları genel anlamda alanyazındaki diğer çalışmalarla tutarlı olup, mevcut alanyazınla desteklenerek ele alınmıştır. Son olarak araştırmadaki sınırlılıklara ve ilerideki araştırmalara yardımcı olması açısından önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between romantic relationship satisfaction, emotion regulation difficulties and, interpersonal styles in adults who define themselves in romantic relationships. Another outcome of this study is the investigation of the correlation between aforementioned variables and socio-demographic characteristics that might be affected such as, gender, age, marital status, educational background, employment status and income level. 254 participants, adults over the age of 18 years and mostly living in Istanbul and Mugla provinces, volunteered for the study. Participants were selected randomly, unselectively and on a voluntary basis. The participants were given a Socio-Demographic Information Form to collect data on their demographic characteristics, along with Relationship Satisfaction Scale, Emotion Regulation Difficulties Scale and Interpersonal Styles Scale. The data was analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.0, statistical software package. Independent Sample t test, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney U test and Spearman Correlation Analysis were used for the data analysis. The results of analysis show that there is a significant negative relationship between romantic relationship satisfaction with emotion regulation difficulties and interpersonal styles. In other words, when emotion regulation difficulties and the negative styles in interpersonal increase, romantic relationship satisfaction decreases; as participants' emotion regulation difficulties and interpersonal styles scores decrease, the romantic relationship satisfaction increases. Lastly, the results were evaluated in the context of the present literature and are consistent with literature in general. Ultimately, the limitations and recommendations for future research were given.