Cerrahi hemşirelerinde eğitim öncesi ve sonrası SBAR iletişim modeli farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of SBAR communication model awareness before and after training in surgical nurses
- Tez No: 555593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan cerrahi hemşirelerinde eğitim öncesi ve sonrası, Durum (Situation), Özgeçmiş (Background), Değerlendirme (Assessment), Öneri (Recommendation)'den oluşan SBAR iletişim modeli farkındalığını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan 220 cerrahi hemşiresi, örneklemi ise basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 138 cerrahi hemşiresi oluşturdu. Veriler 1 Mart-30 Nisan 2019 tarihleri arasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve ''SBAR İletişim Modeli Değerlendirme Formu" aracılığı ile yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk test ve grafiksel incelemeler ile sınandı. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann- Whitney U test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis test ve ikili karşılaştırmaların değerlendirilmesinde Bonferroni-Dunn test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to evaluate the awareness of SBAR communication model consisting of Situation, Background, Assessment, Recommendation before and after the training in the nurses working in Tekirdag Namik Kemal University Health Application and Research Center. The population of the study consisted of 220 surgical nurses working in the Health Application and Research Center and a sample of 138 surgical nurses selected by simple random sampling method. The data were obtained from face-to-face interviews with the Mod Personal Information Form u and u SBAR Communication Model Evaluation Form di prepared by the researcher between 1 March and 30 April 2019. In the evaluation of the data, the conformity of the quantitative data to the normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test and graphical studies. The Mann-Whitney U test was used to compare the non-normal distribution of quantitative variables. Kruskal Wallis test and double comparisons were used in the comparison of three and more groups with no normal distribution. Bonferroni-Dunn test was used.