Farklı meyve pulplarına tatlandırıcı olarak stevia ve sakkaroz katılması ile hazırlanan meyveli yoğurtların kalite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the quality characteristics of fruit yogurts prepared by adding stevia and saccarose as a sweeter in different fruit pulps
- Tez No: 555781
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada yoğurt örneklerine sakkaroz yerine stevia ilavesi yapılarak şeker hastalarının tüketebileceği ayrıca diğer tüketicilerinde damak zevklerine hitap edebilecek meyveli yoğurt üretimi amaçlanmıştır. Deneme meyveli yoğurt örnekleri 4 farklı meyve (greyfurt, elma, nar, böğürtlen) ve 2 farklı tatlandırıcı kaynağı (sakkaroz ve stevia) kullanılarak üretilmiş olup 1. 7. ve 14. günlük muhafaza sürelerinde bazı fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizlere tabi tutularak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Meyveli yoğurt örneklerinin kurumadde oranı %12,30 ile %20,49 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce fruit yoghurt which can be consumed by diabetic patients by adding stevia instead of sucrose and can be preferred by others consumers Experimental fruit yoghurt samples produced by using 4 different fruits (grapefruit, apple, pomegranate, blackberry) and 2 different sources of sweetener (sucrose and stevia). At the results of investigation. evaluated. The dry matter content of fruit yoghurt samples ranged between 12.30% and 20.49%.