Davranışsal finans: Bitcoın uygulaması
Behavioral finance: Bitcoin application
- Tez No: 555815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Psikoloji ve finans alanlarının disiplinlerarası biçimde özgün bir disiplin oluşturmasıyla davranışsal finans ortaya çıkmıştır. Davranışsal finans, kişilerin davranışlarını ve finansal kararlarını bilimsel bir alan olarak inceleyen bir bilim dalıdır. Davranışsal finans, bireylerin finansal kararlarını rasyonel şekilde verdiklerini öne süren görüşlerden ayrılmış ve bunun aksi yönde bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu çalışmada Bitcoin uygulamasının davranışsal finans üzerindeki etkisini ortaya koymak üzere 13 yatırımcıdan veri toplanmış ve nitel analiz yöntemiyle bulgular analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Bitcoin uygulamasının yatırımcı davranışları üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance has been formed by merging of psychology and finance and them forming a unique interdisciplinary discipline. Behavioral finance analyzes individuals' behaviors and financial decisions as a scientific field. Behavioral finance does not agree with the opinions that claim that people make their financial decisions logically and argues that the opposite is true. In this study, to determine the effect of Bitcoin application on behavioral finance, data have been gathered from 13 investors and findings have been analyzed by qualitative analysis. Results suggest that Bitcoin application influences investor behaviors.