Fen bilimleri eğitiminde işbirlikli öğrenme yaklaşımı'nın akademik başarıya etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of a cooperative learning approach on academic success in science education: A meta-analysis study
  1. Tez No: 555858
  2. Yazar: YUNUS EMRE İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, İşbirlikli Öğrenme Yaklaşımı'nın öğrencilerin akademik başarılarına etkisini deneysel yöntemlerle ortaya koyan çalışmaların etki büyüklüklerinin birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, elde edilecek etki büyüklüğünün meta-analize dahil edilen çalışmaların yayın türüne, öğrencilerin öğrenim alanlarına ve düzeylerine, işbirlikli öğrenme tekniklerine ve örneklem büyüklüklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin meta-analiz yöntemiyle araştırılması hedeflenmiştir. Meta-analiz, aynı konuya yönelik yapılmış birbirinden bağımsız çalışmalardan elde edilmiş sayısal verilerin istatistiksel analizini yapma yöntemidir. Bu bağlamda, alan yazın taraması sonucu, 2004-2018 yılları arasında Türkiye'de yapılmış İşbirlikli Öğrenme Yaklaşımı'nın öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisini araştıran kodlama esasına uygun İngilizce ve Türkçe dillerinde 104 adet çalışma meta-analiz araştırmasına dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda, İşbirlikli Öğrenme Yaklaşımı'nın öğrencilerin akademik başarısı üzerinde pozitif ve güçlü düzeyde bir etkiye (d=1.048) sahip olduğunu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to combine the effect sizes of the studies which demonstrate the effect of Cooperative Learning Approach on students' academic achievements through experimental methods. In this direction, it is aimed to investigate whether the effect size to be obtained differs according to the type of publication included in the meta-analysis, the students' learning areas and levels, cooperative learning techniques, and sample size. Meta-analysis is a method of statistical analysis which obtained from numerical data of independent studies conducted on the same subject. In this context, the result of literature review, in Turkey, English, and Turkish 104 studies which investigated the effectiveness of Cooperative Learning Approach on students' academic achievements and accordance with the coding guidelines between the years 2004-2018 were included in the meta-analysis. As a result of the study, it was revealed that the Cooperative Learning Approach had a positive and strong effect on sudents' academic achievement (d=1.048).