Facilitating the online inquiry process for limited English users through an online search-and-find tool
Sınırlı İngilizce kullanıcıları için çevrimiçi arama-ve-bulma aracı yoluyla çevrimiçi sorgulama sürecinin kolaylaştırılması
  1. Tez No: 555922
  2. Yazar: MELİKE İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ ERKUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı yönlendirici destek prensiplerine dayalı bir eğitim yazılımının etkilerini araştırmaktır. Çevrimiçi Arama-ve-Bulma Aracı (ÇABA), İngilizce dil öğrenen kişilerin neyi aramaya niyetli olduklarını ve bulduklarını düşünmelerine, buldukları bilginin kalitesini artırmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Çalışma, toplam 56 üniversite hazırlık öğrencisi ile bilgisayar laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Deney grubu, ÇABA'yı kullanarak çalışmaya katılırken, kontrol grubu aracın temel talimatlar dışında herhangi bir yönlendirme içermeyen daha basit bir versiyonunu kullanmıştır. İki grubun çevrimiçi bilgi sentezi görevlerinin puanları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, grupların çevrimiçi okuma alışkanlıkları ve çevrimiçi bilgi arama stratejisi puanları, görev puanlarıyla ilişkilendirilmiştir. Deney grubunun ÇABA sorularına/talimatlarına cevapları ve araç hakkındaki geri bildirimleri analiz edilmiştir. Sonuçlar, deney ve kontrol grubunun çevrimiçi bilgi sentezi görevlerindeki puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadığını ve her iki grubun görev puanları ile çevrimiçi okuma alışkanlığı ve çevrimiçi bilgi arama stratejisi puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Ancak, deney grubundan ÇABA'ya dair alınan geri bildirimlerin olumlu yönde olduğu görülmüştür. Bulgular, çevrimiçi araştırma sırasında yönlendirici destek prensiplerine dayandırılarak tasarlanan bir aracın, üniversite seviyesinde İngilizce öğrenen kişiler tarafından kullanımına destek sağlamamıştır. Aracı geliştirmek ve üniversite düzeyindeki öğretim programlarında uygulamak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of educational software based on scaffolding design principles. Online Search-and-Find Tool (OSFT) was designed to help English Language Learners (ELL) refine what they intend to search, reflect on what they find and increase the quality of the information. The study was conducted in a computer laboratory with a total of 56 preparatory students in a university. While the experimental group participated in the study by engaging with a full-fledged version of the OSFT, the control group completed the study by using a stripped-down version of the tool without any scaffolding except the basic instructions to carry out the task. The scores of both groups' online information synthesis tasks were compared. Additionally, their online reading habit and online information search strategy scores were correlated with the task scores. The experimental groups' answers to the OSFT questions/instructions and their feedback for the tool were analyzed. The results showed that the experimental group did not significantly outscore the control group in their tasks and there was not any significant correlation between both groups' task scores and their online reading habit and online information search strategy scores. However, the feedback from the experimental group indicated that the OSFT was well-received. The findings did not provide support for the use of an online search and find a tool designed by scaffolding principles during the online inquiry by university-level ELLs. Recommendations are offered to improve the tool and implement it into university level curriculums.