Gaziantep ayakkabı sektörünün uluslararası B2b e-pazarlama sorunlarına yönelik bir araştırma
A research on international B2b e-marketing problems of Gaziantep footwear industry
- Tez No: 556037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ayakkabı sektörünün uluslararası B2B e-pazarlama stratejileri ve sorunlarını tespit etmeye yönelik Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğine kayıtlı Gaziantep ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren 17 firma ile yüz yüze görüşme yapılarak nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada katılımcılarla yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen verilerin MAXQDA R.18.1.1 veri analiz programı yardımıyla analiz edilmesi sonucunda firmaların içsel faktörlerinden uluslararası e-pazarlama stratejileri ve örgütsel e-hazırlık faktörleri ve dışsal faktörlerinden piyasa güçleri, destekleyen endüstriler ve hükümet faktörleri ile uluslararası B2B e-pazarlama yöntemini kullanmaları arasında ilişki olduğuna yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Gaziantep ayakkabı sektöründeki firmaların uluslararası B2B e-pazarlama yöntemi hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmadıkları, piyasada uzman personel bulma sorunlarının olduğu, hükümet, meslek kuruluşları ve diğer endüstrilerin destekleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları ve destek almada sorun yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A qualitative reasearch is made via face to face interviews implemented with 17 active firms which are registered in Southeastern Anatolia Exporters in the Gaziantep Region to detect the international B2B (Business to Business) e-marketing strategies and issues of Gaziantep footwear sector in this study. The data in the research obtained from the face to face interviews of the participants are analiyzed with the help of MAXQDA R.18.1.1 data analiysis program found symptoms about there is a relationship among the internal factors of the firms of international e-marketing strategies and organizational e-readiness factors and external factors, market forces, supporting industries and government factors and using international B2B e-marketing methods. As a result of the study, it is concluded that the firms in Gaziantep do not have much information about the international B2B (Business to Business) e-marketting method, they have problems in finding proficient employees in the market,they have no knowledge about the support of the government, professional organizations and other industries and they have trouble receiving support.