3,5-difenil 1,2,4-triazol halkası içeren 1,2,4-triazolo-tiyadiazol türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis and investigation of biological activities of 1,2,4-triazolo-thiadiazole derivatives containing 3,5-difenyl 1,2,4-triazole ring
  1. Tez No: 556198
  2. Yazar: MEHMET EREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BEKİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda, 1,2,4-triazoller ve bunların kaynaşık heterosiklik türevleri, sentetik ve biyolojik önemleri nedeniyle büyük ilgi görmüştür. 1,2,4-Triazolo[3,4-b][1,3,4]tiyadiazoller bunların önemli kaynaşmış türevlerinden biri olup, 1,2,4-triazol ve 1,3,4-tiyadiazol gibi önemli farmakofor grupları içeren halka sistemlerinden oluşmaktadır. Çalışmamızda, 4-amino-5-[(3,5-difenil-1H-1,2,4-triazol-1-il)metil]-4H-1,2,4-triazol-3-tiol (95) bileşiği başlangıç maddesi olarak kullanılarak, bu bileşiğinin önce uygun karboksilik asitlerle POCl3'lü ortamda halkalaşma reaksiyonu sonucu [1,2,4]triazolo[3,4-b][1,3,4]tiyadiazol türevi (96-103 ve 108-111) bileşikler sentezlendi. Daha sonara, 95 bileşiğinin fenilizitiyosiyanatlarla DMF'li ortamda reaksiyonu sonucu yeni [1,2,4]triazolo[3,4-b] [1,3,4]tiyadiazol türevi kaynaşmış bileşikler (112-119) elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve Elementel analiz yöntemleriyle aydınlatıldı. Elde edilen tüm bileşiklerin MAO-A ve MAO-B enzim aktivitelerinin ve inhibitörlerinin etkisi belirlendi. Bu sonuçlara göre, tüm bileşiklerin MAO-B izoenzim aktivitesini önemli ölçüde inhibe ettikleri ve MAO-A izoenzim aktivitesi üzerindeki inhibe edici etkilerinin daha sınırlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, 96, 97 ve 116 nolu bileşiklerin MAO-B aktivitesini düşük konsantrasyonlarda ve yüksek seçimlilik ile inhibe ettiği için, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde MAO-B enzim inhibitörü olarak kullanılabilme potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, 1,2,4-triazoles and their fused heterocyclic derivatives have attracted great interest due to their synthetic and biological significance. 1,2,4-Triazolo[3,4-b][1,3,4]thiadiazoles are one of the important fused derivatives thereof, which contain important pharmacophore groups such as 1,2,4-triazole and 1,3,4-thiadiazole systems. In our study, 4-amino-5-[(3,5-diphenyl-1H-1,2,4-triazol-1-yl)methyl]-4H-1,2,4-triazole-3-thiol (95) compound [1,2,4] triazolo[3,4-b][1,3,4]thiadiazole derivative (96-103 and 108-111) as a starting material for the cyclization reaction of this compound with POCl3. The compounds were synthesized. Subsequently, reaction of compound 95 with phenylisithiosyanates in DMF medium yielded novel [1,2,4]triazolo[3,4-b][1,3,4]thiadiazole derivative fused compounds (112-119). The structures of the synthesized compounds were analyzed by FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and Elemental analysis methods. The effects of MAO-A and MAO-B enzyme activities and inhibitors were determined. According to these results, it was observed that all compounds significantly inhibit MAO-B isoenzyme activity and inhibitory effects on MAO-A isoenzyme activity were more limited. As a result, since compounds 96, 97 and 116 inhibit MAO-B activity with low concentrations and high selectivity, they have the potential to be used as MAO-B enzyme inhibitors in the treatment of diseases such as Parkinson's and Alzheimer's.