Pazarlama iletişimi kaynaklı sosyal medyada kriz ve yönetimi: n11.com kriz değerlendirmesi
Management social media crisis originating from marketing communication: n11.com crisis evaluation
- Tez No: 556263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Günümüzde, internet kullanımının artması, sosyal mecraların (bloglar, sözlükler, web siteleri, forumlar..) ilgi görmesi, sosyal medyada vakit geçirmenin gündelik rutin faaliyetler arasında yer almasıyla bilgi çok hızla el değiştirmeye başlamış ve herkes her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilir olmuştur. İnternetin varlığı, sosyal medyanın bu denli kullanımı kurumlara avantajları olduğu kadar dezavantajları da söz konusudur. Örneğin kurumun küçük ya da önemsiz olduğunu düşündüğü ya da hiç farkında olmadığı bir durum hedef kitle, çalışanlar ya da rakipler tarafından sosyal medyada büyük krizlere dönüştürülebilmektedir. Kurumun pazarlama iletişimi kapsamındaki faaliyetlerinden kaynaklanarak çok kısa sürede sosyal medyada krize dönen durumların nasıl yönetildiği ve bunun kuruma nasıl çıktıları olduğuna bakmak ve değerlendirmektir. Bu doğrultuda n11.com'un 2018 yılında yaşamış oldu 11.11-Siren sesi sosyal medya krizi ele alınarak, kurumun krizi nasıl yönettiği ve krizin kuruma ne gibi etkileri olduğunun değerlendirmesi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing use of the internet, the interest of social media, and spending time on social media are among the daily routine activities, information has started to change hands very quickly and also everyone has access to all kinds of information easily. The existence of the Internet, the use of social media to such institutions have advantages as well as disadvantages. For example, a situation that the organization thinks is small or insignificant or is not aware of at all can be turned into big crises in social media by the target audience, employees or competitors. The aim of the study is to look at how are managed the situations that have turned into crisis in social media in a very short time.