Öğretmen görüşlerine göre ana dili Türkçe olmayan ortaokul öğrencilerinin Türkçe derslerinde yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri
Problems faced by middle-school students as non-native speakers of Turkish in Turkish language lessons based on teachers' views and solution proposals
- Tez No: 556342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN TAŞKESENLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırmada öğretmen görüşlerine göre ana dili Türkçe olmayan öğrencilerin Türkçe derslerinde yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Artvin, Ağrı, Hakkâri, İzmir, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ana dili Türkçe olmayan öğrencilerin bulunduğu okullarda görev yapan 85 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak ilgili araştırmalar incelenerek ve uzmanlardan görüş alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Ana Dili Türkçe Olmayan Ortaokul Öğrencilerinin Türkçe Dersinde Yaşadıkları Sorunlar Anketi”kullanılmıştır. Araştırma modeli olarak nicel ve nitel verilerin bir arada değerlendirildiği karma model kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler için genel tarama modeli, nitel veriler için betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileriSPSS 23.0 programı kullanarak analiz edilmiş, ANOVA ve t-testi ile yorumlanmıştır. Nitel veriler analiz edilirken içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda öğretmenlerin program, ders kitapları, aile, iletişim, diğer hususlardaki sorunlara ilişkin genel olarak“katılıyorum”düzeyinde görüş bildirdikleri görülmüştür. Öğretmenlerin bu alt başlıklardaki görüşlerinin cinsiyet, mesleki kıdem ve görev yerlerine göre farklılıkları incelenmiş, görev yaptıkları şehirler ile ders kitapları ve iletişim boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonucunda ana dili Türkçe olmayan ortaokul öğrencilerinin okuma, yazma ve sözlü iletişim becerilerinde yaşadıkları sorunlara ilişkin öğretmen görüşleri tespit edilmiş ve öğretmenlerin getirdikleri çözüm önerileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify the problems faced by the students who are not native Turkish speakers in Turkish Language Lessons based on teachers' opinions and to propose solutions to these problems. The sample of the study consists of 85 Turkish language teachers who worked, in the 2017-2018 school-year, in the schools providing education to the students who are not native Turkish speakers in Artvin, Ağrı, Hakkâri, İzmir, Trabzon, Şanlıurfa and Van provinces. The“Questionnaire for Problems Faced by the Middle School Students Who Are Not Native Turkish Speakers in Turkish Language Lessons”which was developed by the researcher after analysing relevant studies and receiving expert opinions was used as the data collection tool. A mixed model in which both quantitative and qualitative data were evaluated together was used as the research model. The study applied general survey model for quantitative data and descriptive analysis for qualitative. The quantitative data of the study was analysed using the SPSS 23.0 programme and interpreted using ANOVA and t-test. The qualitative data was analysed using content analysis method. The study found that the teachers generally stated their opinions as“I agree”regarding the problems about schedule, textbooks, family, communication, etc. Differences in teachers' opinions on these subtopics based on their gender, professional seniority and place of duty were evaluated and it was found that there are significant differences in terms of place (province) of duty, textbooks and communication. Furthermore, the study identified teachers' opinions on the problems faced by the middle school students who are not native Turkish speakers in terms of reading, writing and verbal communication skills and presented solutions proposed by the teachers.