Logonun görsel iletişimdeki değişim süreci
Logo's change in visiual communication
- Tez No: 556534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇİN ÇUBUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
Bu tezde farklı sektörlerde faaliyet gösteren markalara ait logo tasarımları incelenmiş, aynı sektörden farklı markaların logo tasarımlarını da kıyaslama yöntemi kullanılarak olgusal ve algısal çözümlemeler yapılmıştır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren altı global markanın da logo tasarımlarının değişim süreçleri incelenmiş ve bu markalara ait logolar tasarım trendleri de göz önünde bulundurularak yeniden tasarlanmıştır. Seçilen farklı altı markanın logo tasarımlarının değişim süreçlerinde nelerin dikkate alındığını, hangi etkenlerden dolayı logo tasarımlarında değişikliğe uğradığı araştırılmıştır. Logo tasarımlarımlarında sembol, yazı tipi ve geometrik şekiller gibi birçok unsurla birlikte logolarda tasarım trendlerinin de araştırılması ve göz önünde bulundurulmasıyla yeni logo tasarımlarının oluşturulması amaçlanmıştır. Oluşturulan bu yeni logo tasarımlarının tüketici algısının ölçümlenmesi için bir anket çalışması uygulanmıştır. Tezin birinci bölümünde; görsel iletişim ve logo, ikinci bölümünde; logolarda tasarım trendleri, üçüncü bölümünde; logo tasarımları ve marka ilişkisi, dördüncü bölümünde; altı global markanın incelenmesi ve yeni logo tasarımlarının uygulanması, beşinci bölümünde; markaların logo tasarımları üzerinden hedef kitlenin değerlendirilmesi, altıncı bölümünde ise; genel bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, logo designs belonging to brands operating in different sectors were examined, logo designs of different brands from the same sector chose the method of comparison and the perceptual analyzes are here. The processes of the logo designs of the six global brands operating in different sectors are examined and you should remember to consider the design trends of the logos belonging to these brands. It has been investigated what is taken into consideration in the status of the logo designs, and in which factors change the logo designs. The aim of the new logo designs is to keep the design and research of the design trends in the logos together with the elements such as symbol, font and geometric shapes in logo designs. Developing these new logo designs. In the first part of the thesis; visual communication and logo, the second part; In the third part of the design trends in logos; logo designs and brand relationship, the fourth part; history of six global brands and the history of new logo designs, in the fifth part; the logo of the brands is on the target audience there, the sixth spot; general information.