Hipertansiyonlu hastalarda sosyal destek algısı ve tedaviye uyum
Perception of social support and compliance with treatmen in hypertensive patients
  1. Tez No: 556629
  2. Yazar: GÜLAY AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. NURHAN ÖZPANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma hipertansiyonlu hastalarda sosyal destek algısı ve tedaviye uyum arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planladı. Ocak 2016-Ocak 2017 tarihleri arasında Marmaraereğlisi İlçe Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği ve Dahiliye Servisine başvuran, hipertansiyon tanısı ile takip edilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 285 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği/Skalası (İBÖS) kullanıldı. Araştırma verileri normal dağılıma uygun olduğundan parametrik testler aracılığı ile veriler analiz edildi. İkili grupların karşılaştırılmasında bağımsız grup t-test analizi, çoklu grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA testi kullanıldı. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla ise Pearson korelasyon analizi gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 64,26±11,08 olup, %64,2'si kadın, %81,1'i evli ve %67,7'si orta öğretim ve lise düzeyinde eğitim almıştır. Hastaların Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinden alınan toplam puan ortalaması 62,65±21,81 ve İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği/Skalasından alınan toplam puanın ortalaması 70,61±11,2'dir. Alınan puan ortalamalarının orta düzeyden daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between perception of social support and compliance with treatment in patients with hypertension. Between January 2016 and January 2017, 285 patients who were admitted to the Internal Medicine Outpatient Clinic and Internal Medicine Department of Marmaraereğlisi Public Hospital, followed up with the diagnosis of hypertension and accepted to participate in the study constituted the sample of the study. Data were collected by using the Patient Information Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Medication Adherence Self-Efficacy Scale (MASES). The data were analyzed by parametric tests because the research data were suitable for normal distribution. Independent group t-test analysis was used for comparison of binary groups and ANOVA test was used for comparison of multiple groups. In order to test the relationship between the research variables, Pearson correlation analysis was performed. The mean age of the patients was 64.26±11.08 years, 64.2% were women, 81.1% were married and 67.7% were secondary and high school students. The mean total score of the patients in the Multidimensional Scale of Perceived Social Support was 81.65±21.81 and the total score obtained from the Medication Adherence Self-Efficacy Scale was 70.61±11.2. The mean scores were higher than the intermediate level.