KPSS hazırlık kurumlarında uzaktan ve örgün eğitim gören bireylerde katılım disiplini, çalışma disiplini ve sınav başarılarının karşılatırılıp ölçümlenmesi: Tekirdağ ili kapsamında bir araştırma
Comparison of distance and formal education in terms of participation discipline, working discipline and examination success in individuals with in KPSS preparation courses: An investigation on the province of Teki̇rdağ
- Tez No: 556973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geçmiş çeyrek asırda kentselleşmenin hızla artmasına ve bilişim ve bilgisayar alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak eğitim sektöründe bazı yaklaşımlar önplana çıkmıştır. Geleneksel öğretim metotlarının kullanıldığı örgün eğitimin alternatifi olarak görülen uzaktan eğitim kavramı bu dönemde daha değerli hale gelmiştir. Artan nüfusun eğitim ihtiyacını karşılayacak fiziki şartların sağlanmasının zor olması, zaman ve mekan mefhumunu ortadan kaldırması ve kişiye özgü planlamaya izin vermesi nedeniyle uzaktan eğitim örgün eğitimin hem tamamlayıcısı hem de alternatifi durumuna gelmiştir. Bu çalışmada, Tekirdağ ili kapsamında Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hazırlık kurslarında öğretim gören öğrencilere uygulanan anket sonuçları, bireylerin katılım disiplini, çalışma disiplini ve sınav başarılarının karşılaştırılıp ölçümlenmesi hedeflenmiştir. SPSS programında t-test analizinin uygulandığı çalışma neticesinde elde edilen bulgulara göre, katılımcıların aldıkları eğitim türü çalışma disiplini, katılım disiplini ve sınav başarısı bağlamında anlamlı bir farklılaşma bulunamazken, katılımcıların cinsiyeti ile sımav başarıları arasında erkek katılımcılar lehine anlamlı bir farklılaşma tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile, erkek katılımcılar kadın katılımcılarla kıyasla KPSS sınavında daha başarılı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid growth of urbanization and the developments in information technology and computer science in the past quarter, some approaches in the education sector have come to the forefront. The concept of distance education, which is seen as an alternative to the formal education in which traditional teaching methods are used, has become more valuable in this period. Since it is difficult to provide physical conditions to meet the educational needs of the growing population, allows to eliminate the notion of time and place and suitable for for personalized education planning, distance education has become both complementary and alternative to formal education. In this study, it is aimed to compare the results of the questionnaire applied to the students in KPSS preparation courses in the province of Tekirdağ in terms of participation discipline, working discipline and exam achievements. In the SPSS program, according to the results obtained from the study with the t-test analysis, there is no significant difference between formal education and distance education in terms of participation discipline, working discipline and exam achievements, while there is a significant difference between the gender of the participants in terms of the success of the students in favor of the male participants. In other words, male participants are more successful in KPSS compared to female participants.