Design and implementation of database management system for Iraq/Duhok land registration
Irak/Duhok tapu kaydı veri tabanı yönetim sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 557099
  2. Yazar: HASSAN ALI MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN MÜJDAT TİRYAKİ, YRD. DOÇ. DR. SUBHİ RAFEEQ MOHAMMED ZEEBAREE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda, teknoloji insan yaşamının birçok alanında merkezi bir rol oynamaktadır, ancak tapu kaydı için hâlâ klasik kağıt baskı tabanlı yaklaşımlar kullanılmaktadır. İnternet tabanlı yöntemler, kağıt kullanmanın dezavantajlarının üstesinden gelmek ve farklı devlet sektörleri arasında iletişim için mükemmel olanaklar sunmaktadır. Günümüzde, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), profesyonel elektronik sistemler oluşturarak Elektronik devlet (E-devlet) sistemine doğru büyük adımlar atmak için kullanılmaktadır. E-devlet sisteminin en önemli bölümlerinden birisi Elektronik Tapu Kaydı'dır (ETK). Duhok Tapu Müdürlüğü, alt müdürlükleriyle birlikte, birçok veri üzerinde çalışmaktadır. Bu müdürlüklerde klasik kağıt baskıya dayalı yaklaşımlar kullanılmaktadır, ve bir ETK sistemi oluşturulması hem zaman hem de kağıt israfından kurtulmak için gereklidir. ETK sistemi aynı zamanda E-devlet sistemi ile entegrasyonu kolaylaştıracaktır. Tapu kayıt yönetiminin iyileştirilmesi bir tarafta tapu kayıt personeli ile diğer tarafta idare ve finans müdürlükleri arasındaki iletişimi olumlu yönde etkileyecektir. Bu tezde Duhok tapu kaydı için etkili bir ETK sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen tapu kaydı veri tabanı yönetim sisteminin Çalışan Kayıt Modülü, Emlak Kayıt Modülü, İşletme Tipi Modülü, Emlak Sahipleri Modülü, Emlak Durum Modülü, Bilgi Ekranı Modülü ve Çalışan Giriş Modülleri bulunmaktadır. Önerilen ETK'nın tasarım ve uygulama aşamalarında HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript, jQuery, Ajax ve Bootstrap araçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this era, technology is playing a central role in many areas of human life, but the classical hardcopy-based approaches are still being used for land registration. The Internet based methods provide excellent facilities for overcoming the drawbacks handwritten-based style and communication among different government sectors. Nowadays, the Information and Communication Technology (ICT) is used to build professional electronic systems as big steps towards the Electronic government (E-government) system. One of the most important section of the E-government is the E-Land-Registration (ELR). Duhok Land Directorate together with its sub-directorates work on a huge amount of data to process. These directorates suffer from the classical hard copy-based approaches, so building an ELR system will reduce both the time consumption and paper waste. The improvement of the land registration system will also allow integration with the E-government system. The improvement of the land registration will enable communication between the land registration staff in one side and administration and financial directorates on the other. In this thesis an efficient ELR system for Duhok land registration is proposed. The services of the database management system cover Employee Registration Module, Estates Registration Module, Operation Type Module, Estate Owners Module, Estate Status Module, View Information Module, and Login Employee Module. HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript, jQuery, Ajax, and Bootstrap tools were used for the design and implementation stages of the proposed ELR.