Farklı tutkal reçeteleriyle üretilen melamin kağıtlarının MDF levhaların bazı özelliklerine etkisinin araştırılması
IInvestigation of the effect of decor papers produced with different resins on some properties of MDF
  1. Tez No: 557834
  2. Yazar: ÜMİT GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ODABAŞ SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada üst yüzeyi farklı tutkal reçeteleriyle sıvalı dekor kağıtlarının, MDFlam levha özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Dekor kağıdı olarak 80 g/m2 gramaja sahip opak beyaz kağıtlar tercih edilmiştir. Dekor kağıdının emprenye işleminde tutkal reçetesi %30 melamin formaldehit (MF) + %70 üre formaldehit (ÜF) olacak şekilde sabit tutulmuştur. Kağıdın iki yüzeyi sıvanırken alt katmanda %100 MF sabit alınırken üst yüzey katmanında değişken oranlarda MF, ÜF ve bu iki tutkalın kombinasyonunu içeren reçeteler (%100MF, %80MF + %20ÜF, %60MF + % 40ÜF, % 40MF + %60ÜF, %20MF + %80ÜF, %100ÜF) uygulanmıştır. Elde edilen dekor kağıtları daha sonra 18 mm kalınlığındaki MDF yüzeyine bute saclar kullanılarak sabit sıcaklık (205oC), basınç (32kg/cm2) ve sürede (15 sn.) yapıştırılmıştır. Tutkal reçetesinin levha özellikleri üzerine etkisini belirlemek üzere levhaların bazı fiziksel, mekanik ve yüzey özellikleri belirlenmiştir. Fiziksel özelliklerden yoğunluk, su alma, kalınlığına şişme ve formaldehit salınımı, mekanik özelliklerden eğilme direnci, elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme direnci, yüzey özelliklerinden ise su buharına mukavemet, aşınma direnci, çizilmeye karşı mukavemet, sigara ateşine mukavemet, kir tutma (porozite) ve kapalılık (pişme) belirlenmiştir. Levha grupları arasındaki özellikler One-way ANOVA ve Duncan analiz testleriyle değerlendirilerek optimum tutkal sıvama reçetesi tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre MDFlam sektöründe dekor kağıdının üst yüzey sıvanmasında kullanılan %100MF yerine ekonomik açıdan %60MF+%40ÜF karışımından oluşan tutkal reçetesi kullanımının uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the effect of décor paper coated with different resins on the properties of MDF was investigated. Opaque white papers having a weight of 80 g/m2 were preferred as décor paper. In the impregnation process of the décor paper, the resin prescription was kept constant as 30% melamine formaldehyde (MF) + 70% urea formaldehyde (UF). During covering of the décor paper, 100% MF was taken in the bottom layer while the MF, UF and combinations of these two resin (100%MF, 80%MF + 20% UF, 60%MF + 40%UF, 40%MF + 60%UF, 20%MF + 80%UF, 100%UF) were applied in the upper surface layer. The obtained decor papers were then bonded to the MDF surface using bute caul plate at constant temperature (205oC), pressure (32 kg/cm2) and time (15 sec). Some physical (density, water absorption, thickness swelling, formaldehyde release), mechanical (modulus of rupture, modulus of elasticity, tensile strength perpendicular to surface) and surface (water vapor resistance, abrasion resistance, scratch resistance, cigarette fire resistance, porosity and curing rate) properties of the boards were determined to evaluate the effect of the resin prescription. One-way ANOVA and Duncan statistical analysis were used to compare the board properties. According to the results, it is found that it is suitable to use 60%MF + 40%UF resin mixture instead of 100%MF in covering the upper surface of decor paper.