Açık kalp cerrahisi geçiren diyabetik ve non-diyabetik hastalarda bilişsel fonksiyonlar ile çözünür fraktalkin, GFAP veCD163 düzeylerinin incelenmesi
An analysis of cognitive functions and soluble fractalkine, GFAP ve CD163 levels of the diabetic and non-diabetic patients after open heart surgery
  1. Tez No: 557891
  2. Yazar: ARİF ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZER, PROF. DR. SÜREYYA BARUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Açık Kalp Cerrahisi Geçiren Diyabetik ve Non-Diyabetik Hastalarda Bilişsel Fonksiyonlar ile Çözünür Fraktalkin, GFAP Ve CD163 Düzeylerinin İncelenmesi Etik kurul onayı alındıktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde yapılan çalışmaya 40 yaş ve üzerinde, KPB yöntemi kullanılarak açık kalp cerrahisi geçiren 44 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Seçilen gönüllülerde cinsiyet ayrımı gözetilmemiştir. Hastalar DM tanısı olup olmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. İlk grupta non-diyabetik olan 22 hasta, ikinci grupta Tip 2 DM tanısı bulunan 22 hasta yer almıştır. Her iki grupta da hastalardan pre-op 1-2 gün öncesinde ve post-op 7. günde alınan kan örneklerinden serum fraktalkin, GFAP ve CD163 düzeyleri ölçülmüştür. Ölçümlerin yapıldığı gün hastalara MM Test de uygulanmıştır ve test sonuçları 30 puan üzerinden hesaplanmıştır. Pre-op ve post-op olarak tüm parametreler karşılaştırılmış ve fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca yine pre-op ve post-op gruplar da dikkate alınarak tüm parametrelerin kendi aralarında olası korelasyonlarının varlığı test edilmiştir. Dışlanma kriterleri nöropsikiyatrik hastalık, otoimmün bozukluk ve aktif enfeksiyon tablosu olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda POBD'nin altta yatan mekanizmaları non-DM ve DM hastalarında farklı gözükmektedir. Pre-op serum CD163 düzeylerinin non-DM'li hastalarda post-op bilişsel performans ile doğrudan ilişkili bir biyobelirteç adayı olabileceğini telkin eden bulgular elde edilmiştir. DM hastalarında ise pre-op CD163 düzeyinin yüksekliği post-op bir nöroinflamasyon göstergesi olan GFAP düzeyi ile ters orantılı bulunduğundan, serum CD163 düzeylerinin DM'li ve non-DM'li hastalar için farklı şekilde yorumlanmasının gerektiği ortaya çıkmıştır. DM'li hastalarda fraktalkin düzeyi literatür ile uyumlu şekilde post-op dönemde düşük bulunmuştur. Pre-op MM Test skorları ile negatif korelasyon göstermesi düşük bilişsel performansı olan hastalarda post-op fraktalkin düzeyinin yüksek bulunacağını düşündürmekle beraber, fraktalkin POBD'nin öngörülmesinde bir biyobelirteç adayı olarak değerlendirilmemiştir. Elde edilen veriler DM'li ve non-DM'li hastalarda uygulanacak cerrahinin nöroinflamatuvar süreçler üzerinde etkili olan faktörler dikkate alınarak farklı şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
An Analysis of Cognitive Functions and Soluble Fractalkine, GFAP and CD163 Levels of the Diabetic and Non-Diabetic Patients after Open Heart Surgery With the ethical committee approval, 44 patients who are 40+ years old and had open heart surgery with KPB method participated in the study conducted in Gazi University Faculty of Medicine – Cardiovascular Clinic. No sex discrimination took place in selection of the patients. Patients were divided into two groups according to the presence of their DM diagnosis. 22 diabetic patients were placed in the first group, while 22 patients with Type 2 DM diagnosis were placed in the second group. In both groups, serum Fractalkine, GFAP and CD163 levels of the blood samples taken from the patients in pre-op 1st or 2nd day and post-op 7th day are calculated. MM test was applied to the patients in the day that measurement took place and test results were calculated over 30. All pre-op and post-op parameters were compared and presence of differences was investigated. Besides, considering the pre-op and post-op groups, it was tested whether there were potential correlations among all parameters. Exclusion criteria were defined as neuropsychiatric disease, autoimmune disorder and active infection table.Study revealed that underlying mechanisms of POBD show differences in cases of non-DM and DM patients. It was found that pre-op serum CD163 levels might be a possible biomarker directly related to the post-up cognitive performance of non-DM patients. Also, it was observed that serum CD163 levels should be interpreted in different ways for DM and non-DM patients because pre-op CD163 level is inversely correlated to GFAP level, a post-up neuroinflammation indicator, in the case of DM patients. In accordance with the literature, Fractalkine level of DM patients was lower in post-up period. As pre-op MM test results indicated negative correlation with fractalkine level, it was thought that fractalkine level of patients with low cognitive performance would be higher; however, as a result of the study, fractalkine level was not necessarily found as a potential biomarker of predicting POBD. Data obtained from the study suggested that surgery should be operated on DM and non-DM patients in different methods, considering the factors involved in neuroinflammatuar processes.