Açık kalp cerrahisi geçiren diyabetik ve non-diyabetik hastalarda kognitif fonksiyonlar ile serumda çözünür ST2 (sST2), IL-33 ve VILIP-1 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cognitive functions and Serum Solvablest2 (sST2), IL-33 and VILIP-1 levels in diabetic and nondiabetic patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 845400
  2. Yazar: SUBHAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZER, PROF. DR. SÜREYYA BARUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Etik kurul onayı alındıktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde yapılan çalışmaya 40 yaş ve üzerinde, KPB yöntemi kullanılarak açık kalp cerrahisi geçiren 50 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Seçilen gönüllülerde cinsiyet ayrımı gözetilmemiştir. Hastalar DM tanısı olup olmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. İlk grupta non-diyabetik olan 25 hasta, ikinci grupta Tip 2 DM tanısı bulunan 25 hasta yer almıştır. Her iki grupta da hastalardan pre-operatif 1- 2 gün içinde ve post op 5-7. Günde alınan kanlarda serum sST2, VILIP-1 ve IL-33 seviyeleri ölçülmüştür. Ölçümlerin yapıldığı gün hastalara MM Test de uygulanmıştır ve test sonuçları 30 puan üzerinden hesaplanmıştır. Pre-op ve post-op olarak tüm parametreler karşılaştırılmış ve fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca yine pre-op ve post-op gruplar da dikkate alınarak tüm parametrelerin kendi aralarında olası korelasyonlarının varlığı test edilmiştir. Dışlanma kriterleri nöropsikiyatrik hastalık, otoimmün bozukluk ve aktif enfeksiyon tablosu olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda POBD'nin altta yatan mekanizmaları non-DM ve DM hastalarında farklı gözükmektedir. Preoperatif ve postoperatif IL-33 değerleri gruplar arasında fark olmadığı gözlenildi. Preoperatif sST2 değeri DM hastalarda Non-DM hastalara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Serum sST2 düzeylerinin DM'li ve non-DM'li hastalar için farklı şekilde yorumlanmasının gerektiği ortaya çıkmıştır. Postoperatif VİLİP değerleri Grup 1'de preoperatif VİLİP-1 değerlerine göre yüksek tespit edildi. Preoperatif ve postoperatif MMDT değeri ile ölçülen arasında serum da baktığımız IL-33,sST2,VİLİP-1 değerleri arasında korelasyon bulunmadı. Bu çalışmada elde edilen veriler DM'li ve non-DM'li hastalarda uygulanacak cerrahinin nöroinflamatuvar süreçler üzerinde etkili olan faktörler dikkate alınarak farklı şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
After receiving ethics committee approval, 50 volunteer patients aged 40 and over who underwent open heart surgery using the CPB method were included in the study conducted at Gazi University Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery Clinic. There was no gender discrimination in the selected volunteers. Patients were divided into two groups according to whether they were diagnosed with DM or not. There were 25 non-diabetic patients in the first group, and 25 patients diagnosed with Type 2 DM in the second group. In both groups, patients were examined within 1-2 days pre-operatively and 5-7 days post-operatively. Serum sST2, VILIP-1 and IL-33 levels were measured in blood samples taken daily. On the day of the measurements, the MM Test was also applied to the patients and the test results were calculated out of 30 points. All parameters were compared pre-operatively and post-operatively and it was investigated whether there was a difference. In addition, the existence of possible correlations between all parameters were tested, taking into account the pre- op and post-op groups. Exclusion criteria were determined as neuropsychiatric disease, autoimmune disorder and active infection. As a result of the study, the underlying mechanisms of POBD appear to be different in non-DM and DM patients. It was observed that there was no difference in preoperative and postoperative IL-33 values between the groups. Preoperative sST2 value was found to be significantly higher in DM patients than in non-DM patients. It has been revealed that serum sST2 levels should be interpreted differently for patients with DM and non-DM.Postoperative VİLİP values were found to be higher than preoperative VİLİP-1 values in Group 1.There was no correlation between the preoperative and postoperative MMDT values and the IL-33, sST2, VİLİP-1 values we examined in serum. The data obtained in this study suggest that surgery for patients with DM and non-DM should be performed differently, taking into account the factors affecting neuroinflammatory processes.