Üniversal adezivler kullanılarak restore edilen çürüksüz servikal lezyonların FDI kriterlerine göre değerlendirilmesi
Clinical performance of non-carious cervical lesions restored with using universal adhesives according to the fdi criteria
- Tez No: 558033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR IRMAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çürüksüz servikal lezyonlara SE modunda uygulanan çoklu-mod adezivlerin 12 aylık klinik performansının FDI kriterlerine göre retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı kliniğine Ocak 2017-Mart 2017 tarihleri arasında restorasyonları tek hekim tarafından tamamlanmış 120 hasta arasından herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, ağzında en az 20 adet dişi bulunan, oral hijyeni iyi ve en az 6 adet çürüksüz servikal lezyonlu dişi çoklu-mod adeziv ajanın SE moduyla ve nanohibrit kompozit materyalle restore edilmiş 30 hasta seçildi. Buna göre 335 restorasyon 3., 6. ve 12. aylarda FDI kriterlerine göre klinik olarak değerlendirildi. Restorasyonların klinik olarak değerlendirilmesi, tedaviyi uygulayan hekim haricinde, hangi materyalin hangi hastaya uygulandığını bilmeyen deneyimli iki hekim tarafınca yapıldı. FDI kriterlerinin zaman ve adeziv sistemlerle etkileşiminin belirlenmesinde Pillai's Trace testi, verilerin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmede Shapiro Wilk's testi, tekrarlı ölçümler için ANOVA testi kullanıldı (α=0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the 12-month clinical performance of SE mode of multi-mode adhesives applied to non-carious cervical lesions according to the FDI criteria. Material and Method: Thirty patients having at least 20 teeth, without any systemic disease, good oral hygiene and 6 non-carious cervical lesions treated using a SE mode of universal adhesive and nano hybrid composite resin material were selected. The patients were treated by a single operator at Department of Restorative Dentistry, Eskisehir Osmangazi University between January 2017-March 2017. Accordingly, 335 restorations were evaluated according to the FDI criteria at 3, 6 and 12 months. The evaluation of the restorations was carried out by two experienced dentists who did not know which materials were applied to which patient, except the operator. Pillai's Trace test was used to determine the interaction of FDI criteria with time and adhesive systems. Shapiro Wilk's test was used to analyze the suitability of the data for normal distribution. ANOVA test was used for repeated measurements (α=0.05). Results: Surface luster, surface staining, marginal staining, color matching and translucency, esthetic anatomical form, fracture of material and retention, marginal adaptation, patient's view, post-operative sensitivity and vitality, recurrence of caries, erosion and abfraction, tooth integrity, periodontal response, adjacent mucosa criteria were evaluated.