Sınıf öğretmenlerinin mesleki yenilikçilik eğilimleri ve öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between classroom theachers professional innovation tendency and attitudes towards teaching profession
  1. Tez No: 558035
  2. Yazar: ESRA ALTINTAŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, sınıf öğretmenlerinin mesleki yenilikçilik eğilimleri ve öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada hem nicel hem de nitel desenler kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu için veriler 'Sınıf Öğretmenlerinin Mesleki Yenilikçilik Eğilimleri Ölçeği' ve“Öğretmenlik Mesleği Tutum Ölçeği”ile 644 sınıf öğretmenine uygulama yapılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde paket program kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki yenilikçilik eğilimi ölçeği ve öğretmenlik mesleğine ilişkin tutum ölçeği normal dağılım göstermediğinden dolayı araştırma verilerinin analizinde parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis H-Testi ve Mann Whitney U-Testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu ise 'öğretmenlerin mesleki yenilikçilik eğilimleri ve öğretmenlik mesleğine karşı tutumları' ile ilgili görüşlerini elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilmiştir. Elde edilen nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin mesleki yenilikçilik eğilimlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin mesleki yenilikçilik eğilimleri puanlarının cinsiyete, kıdeme ve eğitim durumuna göre anlamlı bir fark göstermemekte, görev yaptığı ilçe göre anlamlı bir fark göstermekte olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının olumlu yönde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleğine yönelik tutumları cinsiyete ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir fark göstermemekte, kıdeme ve görev yaptığı ilçe göre anlamlı bir fark göstermekte olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin mesleki yenilikçilik eğilimleri ile öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarının, mesleki yenilikçilik eğilimlerinin bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel ve nitel verilerin tutarlı ve birbirini desteklediği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to determine the relationship between the teachers' professional innovation tendencies and their attitudes towards the teaching profession.. The data for the quantitative dimension of the study were collected by take into practice for 644 classroom Teachers' via the“Classroom Teachers' Professional Innovation Trends Scale”and“Teaching Profession Attitude Scale”. The package program was used for the analysis of quantitative data. Since the scale of professional innovation of the classroom teachers and the attitude scale related to the teaching profession did not show normal distribution, nonparametric tests, Kruskal Wallis H-Test and Mann Whitney U-Test, were used in the analysis of the research data. The qualitative dimension of the study was obtained by semi-structured interview forms prepared by the researcher to obtain their opinions about 'teachers' professional innovation tendencies their attitudes towards the teaching profession'. The obtained qualitative data were subjected to content analysis. As a result of the research, it was determined that the professional innovation tendencies of classroom teachers were high. As a result of the study, it was concluded that the attitudes of the classroom teachers towards the teaching profession were positively high. A medium-level positive relationship was found between the teachers' professional innovation tendencies and their attitudes towards teaching profession. In addition, it was concluded that the attitudes of the classroom teachers towards the teaching profession were a predictor of their professional innovation tendencies. The result of the study is that the quantitative and qualitative data obtained are consistent and supportive.