Prediction of entrepreneurial intentions by using machine learning
Makine öğrenmesi kullanılarak girişimcilik niyetinin tahmin edilmesi
  1. Tez No: 558083
  2. Yazar: ZEMZEM SELİN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, literatürde sıkça işlenen girişimcilik yöneliminin kaynaklarını araştırmak, teori ve hipotezleri bir araya toplayarak faktörleri bir arada veri olarak kullanmak ve girişimcilik niyetini tahmin eden bir model önermektir. Bireylerin davranışlarını belirleyen birçok değişken olması nedeniyle, bu belirteçler tahmin edilmesi zor özellikler olarak önerilmiştir. Bütün bu değişkenlerin değerlendirilmesi ve ölçülmesi zor olması nedeniyle, bu önerme geçerli olmuştur. Nitekim, bugün, bu değişkenleri analiz edebilecek ve güçlü tahminler yapabilecek teknoloji geliştirilmiştir. Makine öğrenmesi, bir bireyin davranışları arasındaki örüntüyü tanıma yetisine sahiptir ve davranışsal tahminde bulunabilmesini sağlayacak bir sistem oluşturabilir. Makine öğrenmesi kullanarak şimdiye kadar araştırılmış olan girişimcilik niyeti faktörlerinin bir arada kullanılmasıyla, en geçerli tahmin yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, Türkiye içerisinde özellikle 18-55 yaş arasındaki bireylerin girişimcilik niyetini etkileyen faktörleri belirleyerek bu faktörlerin birlikte analiz edilmesidir. Bu yaş aralığı, kişilerin iş anlamında aktif olabileceği süreç olduğu varsayılarak, girişimcilik niyetlerinin yaşlara göre gelişimi ve değişiminin hesaplanması amacıyla belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, incelenmesi niyet edilen faktörlerin sorgulanması için çevrimiçi anket formu ve kendi kendine yönetilen anket kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, makine öğrenmesi kullanılarak, konvansiyonel yöntemlerden farklı bir yolla değerlendirilmek istenmiştir. Böylece güvenilir sonuçlar elde edilebilir ve girişimciliğe etkili olan faktörler kolektif olarak görülebilir ve gelecek verilerle girişimcilik niyeti tahmin edilebilir. Araştırmanın bulgularının, girişimcilik niyetinin tahmin edilmesi yolunda kullanılması amaçlanmıştır. Sonuçlar girişimcilik niyeti tahmininde umut verici sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the sources of entrepreneurial intentions, which is an area that has been studied a lot in the literature; compare the theories and hypotheses and investigate the factors in order to evaluate and collect these factors and come up with a model suggestion for entrepreneurial intention predictions. Because of the reason that there are many variables determining the behavior of individuals, they are usually suggested to be hard to predict attributes. Since it is hard to evaluate and measure all the variables it had been a valid suggestion for the past years. Thus, today the adequate technology to analyze those variables and make robust predictions about the future intentions of individuals through their behavior is developed. Machine learning has the ability to recognize the patterns among the behaviors of an individual so that provides a system to make behavioral predictions. By the usage of machine learning, the factors that have been examined in the previous literature that are affecting the entrepreneurial intentions, the most valid prediction method was aimed to be developed. Also the aim is to determine and examine the factors together for the individuals between ages of 18 to 55 specifically and executed in Turkey. The age interval is defined by the willingness to evaluate the stages of entrepreneurial intentions and see the evaluation of intentions and entrepreneurial behavior among the varied intervals of ages considering that this age interval is the stage that individuals may be able to show activities in terms of business. Within the scope of this examinations, an online questionnaire and self-administrated questionnaire is used to examine the intended factors to be researched. The results are evaluated by the usage of machine learning techniques, different than the conventional studies in order to have reliable results and see all the factors and predict future intentions. The results of the study can be considered to be promising to provide a prediction way of entrepreneurial intentions.