Cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme sonrası dişeti oluğu sıvısı rank, RANKL, OPG düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rank, RANKL and OPG levels in gingival crevicular fluid after surgically assisted rapid maxillary expansion
- Tez No: 558306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ FINDIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Maksiller transvers yetmezlik kraniyofasiyal bölgede en sık görülen iskeletsel problemlerden biridir. İskeletsel olgunluğunu tamamlamış bireylerde maksiller transvers yetmezlikler cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme ile tedavi edilebilmektedir. Ortodontik apareyler ile oluşan mekanik stres, periodonsiyumdaki hücreleri bağ dokusunun yeniden şekillenmesinden ve osteoklast aktivasyonundan sorumlu biyolojik olarak aktif maddeler oluşturmak için teşvik etmektedir. Bu maddeler dişeti oluğu sıvısının içeriğinde saptanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme sonrası dişeti oluğu sıvısı içeriğindeki RANK, RANKL ve OPG değişimlerinin incelenmesidir. Çalışmaya maksiller darlık endikasyonu bulunan ve yaş ortalaması 18,063,18 yıl olan 11 kadın (%68,75), 5 erkek (%31,25) toplam 16 hasta dahil edilmiştir. Hastaların sol üst santral, lateral, 1. ve 2. premolar dişlerinin meziobukkal bölgelerinden operasyon öncesi (T0), aktif genişletme sonrası (T1) ve retansiyon sonrası 4. ayda (T2) dişeti oluğu sıvısı örnekleri toplanmıştır. Toplanan dişeti oluğu sıvısı örneklerinde RANK, RANKL ve OPG seviyelerindeki değişimler incelenmiştir. RANK ve RANKL değerlerinin aktif genişletme sonrası santral ve 1. premolar dişlerde istatistiksel olarak anlamlı biçimde arttığı, OPG değerlerinin ise santral ve 1. premolar dişlerde istatistiksel olarak anlamlı biçimde azaldığı belirlenmiştir. Retansiyon sonrası RANK ve RANKL değerleri başlangıç seviyelerine yaklaşmış olmakla birlikte RANK değerlerinin santral ve 1. premolar dişlerde lateral ve 2. premolar dişlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. RANKL değeri de retansiyon sonrası 1. premolar dişte 2. premolara göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksektir. OPG değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte retansiyon sonrası arttığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre cerrahi destekli hızlı maksiller genişletmenin dentoalveolar ve periodontal etkisiyle dişeti oluğu sıvısındaki RANK, RANKL ve OPG seviyeleri etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Maxillary transverse deficiency is one of the most common skeletal problems in the craniofacial region. In patients who have completed skeletal maturity, maxillary transverse deficiency can be treated with surgery assisted rapid maxillary expansion. Mechanical stress caused by orthodontic appliances fillips the cells in the periodontium to form biologically active substances responsible for the remodeling of connective tissue and osteoclast activation. These substances can be detected in the content of the gingival fluid. The aim of this study was to investigate changes in RANK, RANKL and OPG in gingival crevicular fluid after surgically assisted rapid maxillary expansion. A total of 16 patients whom has maxillary transverse deficiency endication with a mean age of 18,063,18 years with 11 female (68.75%) and 5 male (31.25%) were included in the study. Gingival crevicular fluid samples were collected from the mesiobuccal regions of the upper left central, lateral, 1st and 2nd premolar teeth before the operation (T0), after active expansion (T1) and at the 4th month (T2) after retention period. Changes in RANK, RANKL and OPG levels of gingival crevicular fluid samples were investigated. RANK and RANKL amounts were found to be significantly increased in the first and second premolar teeth after expansion, and OPG amounts were significantly decreased in central and first premolar teeth. Although the RANK and RANKL amounts were close to the baseline levels after retention, RANK amounts were found to be significantly higher in the central and first premolar teeth compared to the lateral and second premolar teeth. RANKL was also significantly higher in the first premolar teeth than in the second premolar after retention. Although OPG amounts were not statistically significant, it was found to increase after retention period. According to the results of the study, RANK, RANKL and OPG levels in gingival crevicular fluid are affected with dentoalveolar and periodontal effect of surgically assisted rapid maxillary expansion.