Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bölgesel karşılaştırılması
Regional comparing of gender inequality in turkey
  1. Tez No: 558356
  2. Yazar: CEMİLE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sosyoloji, İstatistik, Econometrics, Sociology, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cinsiyet, kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklılıkları ifade ederken toplumsal cinsiyet her iki cins arasındaki biyolojik farklılıkların ötesinde bir kavramı ifade etmektedir. Toplumsal cinsiyet, toplumun kadın ve erkekten kültürel, sosyal, ekonomik, dini, psikolojik tüm beklentilerini içeren daha geniş bir kavramı tanımlamaktadır. Kadın ve erkeğe toplum tarafından yapılan yüklemeler, toplumsal yaşamda kadın ve erkek arasında eşitliğin bozulmasına ve bozulmanın kadınların aleyhine bir durum yaratmasına yol açmıştır. Toplumsal yaşamda var olan kadın ve erkek eşitsizliği, günümüzde tüm dünya ülkelerinin karşı karşıya kaldığı en önemli sosyal sorunlardan biridir. Bu soruna çözüm aramak adına farklı izleme araçları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki Düzey-2 bölgeleri temel alınarak toplumsal cinsiyet eşitsizliği endeksi hesaplanıp bölgeler arası bir karşılaştırma yapılmıştır. Hesaplanan toplumsal cinsiyet eşitsizliği endeksi değerlerine göre Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en az olduğu bölge İstanbul alt bölgesi, en fazla olduğu bölge ise Erzurum alt bölgesidir.
Özet (Çeviri)
Gender defines biological differences between women and men while social gender refers to a broader concept of social, economic, religious, psychological expectations about women and men of society. Today, the inequality of women and men in social life is one of the most important social problems facing all the countries of the world. In the literature, different tools have been developed to find a solution to this problem. In this study, we used gender inequality index in these indices. This index was calculated on the basis of the NUTS-2 regions in Turkey and made regional comparisions. According to the gender inequality index values, in terms of gender equality Istanbul is the best sub-region and Erzurum is the worst.