Hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumu ile hizmet içi eğitim arasındaki ilişki
The correlation between in-service training by nurses' compliance with isolation precautions
  1. Tez No: 558570
  2. Yazar: YILMAZ ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİDE FAYDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde hemşireler izolasyon önlemleri almak ve uygulanmasını sağlamak gibi önemli sorumluluklar üstlenmektedirler. Bu çalışma hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumu ile hizmet içi eğitim arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri ortaya koymak amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 250 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, Ocak - Nisan 2018 tarihleri arasında klinik uygulamaları sırasında çalışmaya katılmaya gönüllü hemşirelerden, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği-İÖUÖ”ve“Hizmet İçi Eğitim Değerlendirme Ölçeği-HİEDÖ”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması öncesinde hemşirelerin bilgilendirilmiş onamları, araştırmanın yapıldığı kurum ve etik kurul izni alınmıştır. Çalışmada hemşireler 18-56 yaş aralığında olup yaş ortalamaları 33.16±7.57'dir. Hemşirelerin %70.4'ü izolasyon önlemlerine ilişkin alınan hizmet içi eğitimi“orta”düzeyde, %53.2'si izolasyon önlemlerine uyumlarını“iyi”, %43.2'si“orta”düzeyde bulmuştur. Hemşirelerin İÖUÖ puan ortalamaları 77.92±7.70, HİEDÖ puan ortalamaları 65.65±10.42'tir. HİEDÖ puanları ile İÖUÖ puanları arasında (r:0.084)“önemsenmeyecek düzeyde”istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Nurses undertake important responsibilities in the prevention of infections associated with health care, such as taking isolation precautions and ensuring their implementation. This descriptive study was carried out to investigate the relationship between in-service training and the adaptation of nurses to isolation precautions, and to reveal the effective factors. The sample of the study consisted of 250 nurses working at Ankara Numune Training and Research Hospital. The study data were collected from nurses who agreed to participate in the research during their clinical practices between January and April 2018, using the“Characteristics Form”prepared by the researchers,“The Isolation Precautions Compliance Scale-IPCS”and“the In-Service Training Evaluation Scale-ISTES”. In the evaluation of the data, numbers, percentiles, mean, Mann-Whitney U and Spearman correlation tests were used. Informed consents of the nurses, approval of the ethics committee, official permissions from the related authorities were obtained to conduct the study. In the study, nurses were in the 18-56 age group, and their means age was 33.16±7.57. Of the nurses, 70.4% considered the level of in-service training about the isolation precautions as“moderate”, 53.2% considered his/her compliance with the isolation precautions as“good”, and 43.2% considered his/her compliance with the isolation precautions as“moderate”. Nurses' IPCS score means were 77.92±7.70, and ISTES score means were 65.65±10.42. An insignificant correlation was found between IPCS scores and ISTES scores (r:0.084), indicating that“negligible correlation”were not statistically significant“ (p>0.05).