Bankacılık sistemi ve sermaye piyasasının finansal gelişme endeksinde kullanılan değişkenler ile analizi (2008-2017 dönemi)
Analysis of banking system and capital market with variables used in the financial development index (Period 2008-2017)
- Tez No: 558928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TARAKCIOĞLU ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Finansal sistemin varlık sebebi, yatırım fırsatları için gereken kaynakların bulunmasına yardımcı olmasıdır. Finansal sistemin bileşenleri ise finansal piyasalar ve finansal araçlardır. Bankalar, finansal sistem içinde çok önemli yere sahip kuruluşlardır. Türk Bankacılık Sistemi, Türk Finans Sektörünün en büyük ve en önemli bileşeni durumunda ve ulusal finans sistemlerinin ülke ekonomilerindeki yüksek paya sahiptir. Ayrıca bankalar, finans sisteminde olduğu kadar ekonominin bütününde de yadsınamayacak ağırlık ve güce bahip oldukları söylenebilir. Çalışmada Dünyada ve Türkiye'de bankacılık sistemi irdelenmiş ve 2008-2017 yılları arasındaki sermaye piyasasının finansal gelişme endeksinde kullanılan değişkenler ile analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason for the existence of the financial system is to help find resources for investment opportunities. The components of the financial system are financial markets and financial instruments. Banks are very important institutions in the financial system. The Turkish Banking System has the largest share of the Turkish financial sector and the national financial systems in the country's economies. In addition, banks, financial system, as well as the economy can be said to be undeniable weight and power in the whole. The study is to evaluate the banking system in the world and Turkey and the variables used in the financial analysis of capital market development index is made between the years 2008-2017.