Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık, finansal tutum ve davranış düzeylerini belirlemeye yönelik bir araştırma: Necmettin Erbakan Üniversitesi örneği
A study to determine the level of financial literacy, financial attitude and behaviar of university students: the case of Necmettin Erbakan University
- Tez No: 558954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEVFİK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir kişinin kişisel finansmanını yönetme yeteneği günümüz dünyasında önemli bir konu haline geldi. Finansal okuryazarlık, modern toplumlarda ekonomik katılımcılık açısından bir temel yaşam becerisidir. Bireyler için kişisel finans durumlarını yönetmeleri bugünün dünyasında daha da önemli bir hale gelmiştir. Bu anlamda geleceğe yönelik ayrıntılı planları yapmakta, finansal tutum ve okuryazarlığın önemi her geçen gün artmaktadır. Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri üzerinde yapılan araştırmada bayan öğrencilerin okuryazarlık, davranış ve tutum düzeyleri bay öğrencilerinden yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin finansal becerilerini geliştirmekte yetersiz oldukları, kredi kartı kullanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kredi kartı faiz oranlarını bilmediği tespit edilmiştir. 25 ve üstü yaşa sahip öğrencilerin diğer gruplara göre finansal bilgi ve okuryazarlığa en yüksek ortalama ile cevap verdiği görülmüş ve yaş arttıkça finansal bilgi ve okuryazarlık puanının arttığı gözlenmiştir. Araştırmada öğrencilerinin yetersiz olduğu açıkça görülmektedir, öğrencilere konu ile ilgili kendilerini geliştirecek imkânlar ve dersler verilebilir.
Özet (Çeviri)
The ability to manage a person's personal finances has become an important issue in today's world. Financial literacy is a basic life skill for economic participation in modern societies. Managing personal finance for individuals has become even more important in today's world. In this sense, it makes detailed plans for the future and the importance of financial attitude and literacy increases day by day. In the study conducted on the students of Necmettin Erbakan University Faculty of Political Sciences, it was seen that the literacy, behavior and attitude levels of female students were higher than male students. It has been found that students are inadequate in improving their financial skills and the majority of students who do not know credit card interest rates. It was observed that the students with the age of 25 and older responded to financial information and literacy with the highest average compared to the other groups and it was observed that the financial information and literacy score increased with age. In the research, it is clearly seen that students are inadequate and they can be given opportunities and lessons to improve themselves.