Seramik sanatında kişisel ifadenin oluşumu
The formation of personal expression in ceramic art
  1. Tez No: 558985
  2. Yazar: ÖNDER TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KURŞUNCU AYDOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üslup ve kişisel ifade bir çok etkenin bir araya gelmesiyle oluşur. Her sanatçının kişisel ifadesini oluşturan toplum, yetiştiği çevre ve yaşamıdır. Sanatçının yaşadığı coğrafya, yetiştiği toplumun inancı, ekonomik ve siyasi yapısı eserlerine bilinçli veya bilinçsizce yansır. Sanatçıların bir çok etken sonucunda, farklı kişisel ifadelere sahip olması, sanat tarihi boyunca olduğu gibi günümüz sanatında da özgünlüğü ve çeşitliliği beraberinde getirmiştir. Kişisel ifade farklılığı her sanat disiplininde kendini gösterdiği gibi seramik sanatında da kendini gösterir. Seramik malzeme ile çalışan sanatçıların yönelimleri, yaşadığı kültür, deneme tutkusu ve teknolojik gelişmeler gibi bir çok unsurdan etkilenerek oluşur. Kavramsal sanatta, kendine has özellikleriyle güçlü bir anlatım malzemesi olan seramik sıkça kullanılır. Sanatçılar eserlerinde seramik malzemenin farklı yönlerini kullanarak kendilerini ifade ederler. Bu tez çalışması; sanatçıların kişisel ifadelerinin hangi etkenlerin ışığında oluştuğunun ve geliştiğinin nedenlerini sorgulamayı amaçlamaktadır. Çağdaş seramik sanatında, sanatçıların yönelimlerini oluşturan etkenlerin neler olduğunu, sanatçıların seramik malzemeyi bir ifade aracı olarak nasıl kulandığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Style and personal artistic expression became a combination of many factors. The society, artists personal life and the environment that he/she grows makes the personal expression of each artist. The geography that artist lives, beliefs of the society, economic and political structure are reflected in his/her art consciously or subconsciously. As a result of many factors, artists develop different many personal expressions and these differences leads the way to originality and diversity throughout art history and contemporary art. The difference of personal expression manifests itself in every art discipline as well as in ceramic art. The orientations of the artists working with ceramic materials are created by being influenced by many elements such as culture, passion for experiment, technological developments. In the conceptual art, ceramics, are frequently used because of the powerful expression of the material and its unique features. The artists express themselves with their works by using different aspects of the ceramic material. This thesis study aims to question the reasons why artists personal expressions are formed differently and developed by witch factors. In this thesis, the factors that make the orientations of in contemporary ceramic art the artists and how they use the ceramic material as an expression way are examined.