In-service efl teacher's research experiences in an online professional learning community: A qualitative multiple case study
Meslek içi İngilizce öğretmenlerinin mesleki çevrimiçi bir grupta araştırma deneyimleri: Nitel çoklu vaka incelemesi
- Tez No: 559055
- Danışmanlar: DOÇ. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, öğretmen araştırması yapmanın çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinin kendilerini araştırmacı olarak görmelerine, öğretmen rollerine ve mesleki gelişimlerine etkisini araştırmayı ve çevrimiçi bir mesleki öğrenme topluluğuna katılmanın öğretmenlerin öğretmen araştırması gerçekleştirme deneyimlerine olan etkisinin de açığa çıkarılması idi. Söz konusu çevrimiçi mesleki öğrenme topluluğu tasarlanmış ve bu topluluğun katılımcılarının kendi şartlarına uygun olarak öğretmen araştırması yapabilmelerine yönelik rehberlik edecek materyaller hazırlanmıştır. İlk ve son mülakat olmak üzere iki faklı mülakat öğretmenlerin öğretmen araştırması uygulamalarındaki deneyimleri hakkında daha detaylı bilgiler edinilebilmek için kullanılmıştır. Öğretmenler araştırmalarını gerçekleştirdikten sonra, araştırmacı kimliklerinde bazı olumlu gelişmeler gözlenmiştir. Buna ek olarak öğretmenlerin bu araştırma türüne karşı farkındalıklarında artış olmuştur. Öğretmen araştırmasının potansiyeli ve uygulanabilirliği öğretmenler tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin öğretmen araştırmasının yararları hakkında çalışmanın başına göre daha farklı ve genişlemiş fikirleri olmuştur. Öğretmenler ayrıca araştırma yürütmede bir destek topluluğunun yeri ve bu topluluğun online bir ortamda başarılı olabilmesi için ne gibi özelliklere ihtiyacı olduğunu hakkında yararlı bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation was“to investigate the effects of conducting teacher research on in- service English teachers' views of themselves as researchers, their teacher roles and their professional development as well as to find out how participating in an online professional learning community affect in- service English teacher's research engagement practices”. The professional learning community in question was designed for the purpose of this study. Necessary materials and tasks were presented on a weekly basis for the teacher-researchers (participants) in the community. The participants were guided via the materials and tasks as well as the information sharing that took place in the community into conducting teacher research in their own contexts. Additionally, two consecutive interviews which are“initial and final interview”were used, to be able to get more insights from the experiences of the teachers related to their teacher research administration. After the teachers conducted teacher research, some positive changes in the teacher as researcher identity has been observed. Additionally, their awareness related to this form of research increased. Teacher research's potential and feasibility were evaluated by teachers. At the end of the study, the teachers also had different and extended opinions related to the benefits of teacher research as a professional development tool compared to the beginning of the study. The teachers also gave serviceable insights related to the place of a support community in the undertaking of research and the kind of features necessary for the success of this community in an online platform