360 derece personel seçiminin üniversiteler üzerindeki etkisi
The impact of personnel selection on the 360 degree universities
- Tez No: 559333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
insan kaynaklarını etkin kullanan işletmelerin günümüzde varlığını sürdürme şanslarının çok yüksek olduğu ve kar, kalite, verimlilik gibi diğer amaçlarını gerçekleştirmelerinin çok daha kolay olduğu herkes tarafından bilinmektedir. artık insanı herhangi bir üretim faktörü olarak gören anlayış yıkılmıştır. işletme yönetimi de buna göre yapılanmak, sistemini buna göre kurmak ve işletmek zorundadır. bu noktada temel sorun ise söz konusu sistemi kurup işletecek, temel araç ve rekabet kriterlerini gerçekleştirecek ve bunların sürekliliğini sağlayacak insan kaynağını bulmak, seçmek ve amaçlar doğrultusunda yönlendirebilmektir. Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin en önemli süreci olan personel seçimi ile beraber yanlış personel seçiminin işletme maliyetine etkisi ve bu maliyetlerin sosyo demografik değişkenlerin işletmeler ( üniversiteler) açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It ıs known that the possibility of an enterprise to be able to carry on and to be able to reach some other goals such as profit, quality and efficiency is very high if this enterprise is able to use its human resources in an effective way. The concept that sees man as any factor of production is now runied. So, the operational management should restructure, rebuild and operate its systems by means of this change. At this point, the major problem is finding the human resource that builds and operates this system, implements the main goals, the competition criterias and provides the contınuity and also directing this human resource in accordance with the goals. In this study, the selection of personnel, which is the most important process of human resources management, and the effect of the selection of the wrong personnel on the operating cost and the businesses of thesee costs socio demographic variables (universities) were evaluated.