Cinsiyet temelli dijital eşitsizliğin kapatılmasına yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projesi örneği
Corporate social responsibility project about closing gender based digital divide
  1. Tez No: 559538
  2. Yazar: DENİZ AKTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim sorunu yaşanmasının nedeni olarak cinsiyet temelli dijital eşitsizlik olgusuna ve dijital eşitsizliği kapatmak amacıyla yapılan kurumsal sosyal sorumluluk projelerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın temel konusu olan kadın - erkek arasındaki dijital eşitsizliğin anlaşılabilmesi için ilk bölümde, enformasyon toplumu ve özellikleri, toplum ve teknolojisi ilişkisi; bilgi iletişim teknolojilerine erişim sorunu ve nedenleri, dijital eşitsizliğe neden olan değişkenler; cinsiyet temelli dijital eşitsizliğin nedeni olarak toplumsal cinsiyet kavramı, toplumsal cinsiyet rolleri, toplumsal cinsiyet ve teknoloji ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, cinsiyet temelli dijital eşitsizliğin kapatılmasına yönelik kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) faaliyetlerinin anlaşılabilmesi için, KSS kavramına, KSS'nin kapsamı, sınırları ve modellerine, KSS yönetimi ve KSS'nin avantaj ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirilen“Kadın İçin Teknoloji”projesi analiz edilmiştir. Bu doğrultuda“Kadın İçin Teknoloji”projesini hayata geçiren Teknosa ve proje ortağı Habitat Derneği ile görüşülmüş ve yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak yöneltilen soruların cevapları araştırmanın bulguları kısmında verilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is corporate social responsibility focused on closing digital inequality and gender-based digital inequality as a problem to access information and communication technologies. In this context, in order to understand the digital inequality between women and men which is the main concern of this study, information society and its characteristics, the relationship between society and technology; problems and causes of access to information communication technologies; variables that cause digital inequality; The concept of gender-based digital inequality, gender, gender roles, gender and technology are examined in the first chapter. In the second chapter, in order to understand corporate social responsibility (CSR) activities for closing down the gap of gender-based digital inequality, the concept of CSR, the scope, limits and models of CSR, the advantages and disadvantages of CSR management and CSR are covered. In the exercise of the research“Technology for Woman”project, which is realized within the scope of corporate social responsibility, has been analyzed. Teknosa and the project partner Habitat Association who accomplish the project, were interviewed and the answers of the questions asked by using semi-structured interview technique were given and evaluated in the findings of the study.