Öğretmen adaylarının öfke kontrol düzeylerinin spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of angle control levels of teacher candidates interms of sport and different variables
  1. Tez No: 559651
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER GÜLBAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmada, üniversite de öğrenim gören öğrencilerin öfke kontrol düzeylerinin spor ve farklı değişkemler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırmanın birinci aşamasında, üniversite öğrencilerinin cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, aile yapısı, aile aylık geliri, birey aylık geliri, spor yapma becerisi, çeşitli istatistiksel işlemler yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, ilişkisel tarama modeline uygun olarak öğrencilerin spor ile öfke kontrolleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Tarama modelindeki bu araştırmada çalışma evrenini 2018- 2019 eğitim – öğretim yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Duyan ve Gelbal (2016) tarafından geliştirilen Edilgenlik, Girişkenlik ve Saldırganlık ölçeği ve demografik bilgilerin belirlenmesi amacıyla kişisel bilgi formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the aim of the university is to study the anger control levels of the sport and the purpose of planning with different variables. Method: In the first stage of this research, gender, type of school, class level, family structure, family monthly income, individual monthly income, sports skill, and various statistical procedures will be evaluated. In the second phase of the study, the relationship between sports and anger in accordance with relational screening model will be evaluated by statistical procedures. In this study in the survey model, the universe of study was conducted in 2018-2019 education and training center in Erzurum Atatürk University Kazım Karabekir. In order to determine the demographic information and the Passivity, Assertiveness and Aggression scale developed by Duyan and Gelbal (2016), a personal information form was used to collect the data.