Siyasal tercihlerin oluşumunda dinin rolü: Aksaray üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The role of religion in the formation of political preferences: A research on Aksaray University students
  1. Tez No: 559661
  2. Yazar: YAVUZ AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma üniversite okuyan öğrencilerin siyasal tercihlerinin oluşumunda dinin rolünün tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda 2017- 2018 eğitim öğretim yılı içerisinde Aksaray Üniversitesinin farklı fakülte ve bölümlerinde okuyan 560 öğrenci ile alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasında elde edilen bulgular frekans, t testi, ANOVA analizi, Pearson korelasyon analizi ve ki kare testi gibi istatistiksel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, ankete katılanların ancak yarısına yakınının siyasi konuları takip etme konusunda ilgili oldukları ve yarısından fazlasının siyasi partilerin faaliyetlerine hiç katılmadığı, yaklaşık yarısının kendisini dindar olarak tanımladığı ve dini günlük hayatta önemli gördükleri, siyasi konularla ilgili bilgilere büyük oranda sosyal medya ve kitle iletişim araçları vasıtasıyla ulaştıkları, siyasal tercihlerin büyük oranda demografik değişkenler ve dini değerlere göre belirlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the role of religion in the formation of the political preferences of university students. In this context, 560 students from different faculties and departments of Aksaray University were surveyed in the 2017- 2018 academic year. The results obtained from the field research were analyzed by statistical analysis methods such as frequency, t-test, ANOVA analysis, Pearson correlation analysis, and chi-square test. Within the scope of the study, it was understood that only about half of the respondents were interested in following political issues and that more than half of them did not participate in the activities of political parties. In addition, it was determined that about half of them defined themselves as religious and they considered religion important in everyday life, they mostly received information about political issues through social media and mass media, and that political preferences were largely determined by demographic variables and religious values.