Benlik saygısının, kişilik özellikleri ve ego kimlik süreci açısından incelenmesi
An investigation of self esteem in terms of personality traits and ego identity process
  1. Tez No: 559744
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin benlik saygıları, kişilik özellikleri ve ego kimlik süreçleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve kişilik özellikleri ile ego kimlik süreçlerinin benlik saygısı düzeylerini anlamlı olarak açıklayıp açıklamadığını belirlemektir. Araştırma sonucunda, benlik saygısının benlik değeri alt boyutu ile kararlılık, dışa dönüklük, sorumluluk ve deneyime açıklık ile pozitif yönde, keşfetme ve duygusal dengesizlik ile negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kararlılık, dışa dönüklük, duygusal dengesizlik ve yumuşak başlılık benlik değerini anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Benlik saygısı alt boyutu özgüven ile kararlılık, dışa dönüklük, yumuşak başlılık, sorumluluk ve deneyime açıklık ile pozitif yönde, keşfetme ve duygusal dengesizlik ile negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Kararlılık, duygusal dengesizlik ve dışa dönüklük özgüveni anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Benlik saygısı alt boyutu depresif duygulanım; kararlılık, dışa dönüklük, yumuşak başlılık, sorumluluk ve deneyime açıklık ile pozitif yönde, keşfetme, duygusal dengesizlik ile negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Kararlılık, dışa dönüklük ve duygusal dengesizlik depresif duygulanımı anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Benlik saygısı alt boyutu kendine yetme; kararlılık, dışa dönüklük, sorumluluk ve deneyime açıklık ile pozitif yönde, duygusal dengesizlik ile negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Kararlılık, dışa dönüklük, sorumluluk, yumuşak başlılık ve duygusal dengesizlik kendine yetmeyi anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Benlik saygısı alt boyutu başarma ve üretkenlik ile kararlılık, dışa dönüklük, deneyime açıklık ve sorumluluk arasında pozitif, duygusal dengesizlik ile negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Kararlılık, duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk, başarma ve üretkenliği anlamlı düzeyde açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the ego identity process significantly explains the self-esteem levels or not and also the relationships between ego identity process, self-esteem and university students' personality traits. When the relationship between variables and sub-dimensions are examined, the self-esteem, self-worth sub-dimension of commitment, extraversion, conscientiousness and openness to experiences are observed as positive relationship besides exploration and neuroticism are observed as significantly negative relation as a result of research. Commitment, extraversion, neuroticism and agreeableness self-esteem explain the self-value significantly. There is a positive relationship between self-esteem sub-dimensions and self-confidence, commitment, extraversion, agreeableness, conscientiousness and openness to experiences but negative relations between exploration and neuroticism. Commitment, neuroticism and extraversion explain self-confidence at a meaningful level. The sub-dimensions of self-esteem are positively related to depressive affect; commitment, extraversion, agreeableness, conscientiousness and openness to experiences besides, exploration has a significant negative relationship with neuroticism. Commitment, extraversion and neuroticism explain depressive affect significantly. Another sub-dimension of self-esteem has positive relationship with self-suffiency commitment, extraversion, conscientiousness and openness to experience but there is a significant negative relationship with neuroticism. Commitment, extraversion, conscientiousness, agreeableness and neuroticism explain self-suffiency significantly. There is a positive relationship between self-esteem sub-dimension achievement and productivity and commitment, extraversion, openness to experience and conscientiousness, but there is a significant negative relationship with neuroticism. Commitment, neuroticism, extraversion, openness to experience, conscientiousness and agreeableness significantly explain the success and productivity.