Gender effect on multilingual students' beliefs about learning English as a foreign language
Çok dilli öğrencilerin, yabancı dil olarak İngilizce öğrenme hakkındaki inanışları üzerine toplumsal cinsiyetin etkisi
- Tez No: 559745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNSER DİLARA KOÇBAŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnançlar dil öğrenme sürecinde etkili olduğu için dil öğrenmeye ilişkin inançlar ve cinsiyet arasındaki ilişki son yirmi yılda birçok araştırmacının odağında olmuştur. Benzer şekilde, çok dillilik, yabancı dil olarak İngilizce bağlamında tüm dünyada araştırmacıların bir başka ilgi alanı olmuştur. Bu karma yöntemle yapılmış olan çalışma, çok dilli öğrencilerin, yabancı dil olarak İngilizce öğrenme hakkındaki inanışları üzerine toplumsal cinsiyetin etkisini araştırmakta, motivasyon ve beklentinin yabancı dil olarak İngilizce üzerindeki rolünü göstermeyi amaçlamaktadır. Dil Öğrenimi Hakkındaki İnançları Belirleme Envanteri (BALLI), Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet ortaokulunda, çok dilli bir ortamda, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen 92'si kız ve 75'i erkek, toplam 167 tane öğrenciye uygulanmıştır. Veriler, cinsiyet farkını bulmak için“Wilcoxon-Mann Whitney”testi kullanılarak SPSS Programı (SPSS Statistics, Sürüm 22.0) ile çözümlenmiştir. Ankette öğrencilerin açık uçlu soruya verdikleri yanıtları analiz etmek için içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, kız öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce hakkındaki inanışlarının, motivasyon ve beklenti açısından erkek öğrencilere göre daha güçlü olduğunu göstermektedir. Motivasyon ve beklenti dışında hem kız hem de erkek öğrenciler yabancı dil olarak İngilizce ile ilgili benzer inanışlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The relationship between language learning beliefs and gender has been in the focus of many researchers over the last two decades since beliefs are influential on language learning process. Likewise, multilingualism has been another interest of researchers in the context of EFL all around the worldwide. This mixed method study investigates the gender effect on multilingual learners' beliefs about learning English as a foreign language and aims to show the role of motivation and expectation in EFL with significant results. The Beliefs about Language Learning Inventory (BALLI) was administered to 167 EFL learners, 92 females and 75 males, in a multilingual setting, in a state middle school located in the Eastern Anatolian Region of Turkey. Data was analyzed with SPSS Program (SPSS Statistics, Version 22.0) by using the“Wilcoxon-Mann Whitney”test to find the gender difference. Content analysis was implemented to analyze learners' responses for open-ended question in the questionnaire. Findings show that female learners' beliefs about EFL are stronger than that of male learners in terms of motivation and expectation. Except motivation and expectation, both female and male learners held the similar beliefs about EFL.