Üniversite öğrencilerinin çatışma stilleri, algıladıkları ebeveyn çatışması ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkiler
The relations between college student's conflict styles, their perceptions of interparental conflict and psychological symptoms
  1. Tez No: 559751
  2. Yazar: BURCU İLDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin çatışma stilleri, ebeveyn çatışma algıları ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmanın örneklemini 160 kız 160 erkek olmak üzere toplam 320 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 22,22'dir. Katılımcılara Çatışma İletişim Tarzları Ölçeği, Çocukların Ebeveyn Çatışması Algısı Ölçeği ve Semptom Tarama Envanteri Revize Versiyonu (SCL-90R) uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, üniversite öğrencilerinin çatışma stillerinde cinsiyete dayalı anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür; erkekler kızlara oranla çatışmaya daha fazla yaklaşırken, kızlar erkeklere göre çatışma esnasında duygularını daha fazla ifade etmektedir. Ebeveyn çatışma algısında cinsiyete dayalı farklılık incelendiğinde ise erkeklerin ebeveyn çatışmasına dair kendilerini daha fazla suçladıkları görülmüştür. Psikolojik belirtiler cinsiyete göre farklılık göstermemiştir. Üniversite öğrencilerinin çatışma stilleri, ebeveyn çatışması algıları ve psikolojik belirtileri arasında ilişkiler incelendiğinde farklı boyutlar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çatışma stillerinin, ebeveyn çatışma algısı ve psikolojik belirtileri yordadığı; ebeveyn çatışmasının ise psikolojik belirtiler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Çatışma stilleri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide ebeveyn çatışma algısının aracı rolü incelenmiş, duygularını ifade etme alt boyutu ile psikolojik belirtilerin alt boyutları arasında ebeveyn çatışmasına dair algılanan tehdit ve kendini suçlama alt boyutları ile çatışma algısı toplam puanının aracı etkisi saptanmıştır. Çatışma stilleri toplam puanları ve psikolojik belirtilerin alt boyutları arasındaki ilişkide ise ebeveyn çatışmasına dair algılanan tehdidin aracı rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between conflict styles, perceptions of interparental conflict and psychological symptoms of university students. The sample of the study consisted of 320 university students (160 female and 160 male). The mean age of the participants was 22,22. Conflict Communication Scale, Children's Perceptions of Interparental Conflict Scale and Symptom Checklist-90-R (SCL-90R) were applied to the participants. According to the findings of the study, gender-based differences in conflict styles of university students were found; boys are more likely to approach conflict than girls, while girls express more emotion during conflict than boys. When gender-based differences in the perception of parental conflict were examined, men were more likely to blame themselves for parental conflict. Psychological symptoms did not differ according to gender. Significant relationships were found between between conflict styles, perceptions of interparental conflict and psychological symptoms of university students. Conflict styles predicted perceptions of interparental conflict and psychological symptoms; parental conflict was found to be effective on psychological symptoms. The mediator role of the perceptions of interparental conflict in the relationship between conflict styles and psychological symptoms was examined. The relationship between emotional expression and sub-scales of psychological symptoms is mediated by perceived threat and self blame. And the perceived threat is seen as a mediator in the relationship between the total scores of conflict styles and the sub-scales of psychological symptoms.