The relationship between the systems thinking skills and writing skills of English preparatory schools' students
İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin sistemsel düşünme becerileri ile yazma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 559763
  2. Yazar: DUYGU NAZİME HARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Betimsel bir çalışma olarak nitelendirilebilecek olan bu araştırmanın temel amacı İngilizce hazırlık bölümü öğrencilerinin sistemsel düşünme becerileri ile yazma becerileri (yazma becerisinin öğeleri olan içerik, organizasyon, dil bilgisi, kelime bilgisi ve teknik bilgi) arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Ayrıca, çalışma grubunu oluşturan öğrencilere ilişkin yaş, cinsiyet, mezun olunan lise türü ve üniversiteye giriş sınavı puan türü değişkenleri de, sistemsel düşünme düzeyleri açısından ele alınmıştır. Tezin çalışma grubunu İstanbul ilindeki bir üniversitenin hazırlık bölümünde eğitim gören öğrenciler (N=394) oluşturmaktadır. Çalışma için gerekli olan veriler; araştırmacının geliştirdiği“Demografik Bilgi Formundan,”söz konusu üniversiteden özel izinle temin edilen yazma sınavı skorlarından ve araştırmacı tarafından İngilizce aslından Türkçe'ye uyarlanan“Sistemsel Düşünme Ölçeğinden”elde edilmiştir. Verilerin analizi için, SPSS ve LISREL yazılımları aracılığıyla betimsel istatistikler, t-test, ANOVA, Scheffe testleri ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın temel sonuçları şu şekilde özetlenebilir: Hazırlık öğrencilerinin, maksimum skoru 80 olan sistemsel düşünme ölçeğinden aldıkları puanlara göre, sistemsel düşünme becerilerine (SDB) ilişkin ortalama puanıX̅̅=50.01dir. Öğrencilerin SDB skorlarında, yaş değişkenine (p=.106, p>.05) ve cinsiyet değişkenine göre (p=.763, p>.05) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research which can be stated as a descriptive study is to search for the relationship between the systems thinking skills and writing skills (components of writing skill, which are content, organization, grammar, lexis, and mechanics) of English preparatory schools' students. Additionally, variables of age, gender, high school types of graduation, and university entrance exam score types of the students consisting the study group of this study were handled in terms of systems thinking levels. Students (N=394) studying at the preparatory department of a university in Istanbul make up the study group for the dissertation. Data required for the study were gathered via the“Demographic Information Form”which the researcher developed, writing exam scores obtained via special permission from the university of concern, and the“Systems Thinking Scale”adapted from its English origin into Turkish by the researcher. Descriptive statistics, t-test, ANOVA, Sheffe tests, and regression analyses were used for data analyses through SPSS and LISREL software packages. The summary for the research results are as follows: According to the scores obtained from the systems thinking scale, the highest possible score of which is 80, themean score for the systems thinking skill (STS) levels of preparatory school students was X̅̅=50.01. There is no statistically significant difference in STS scores of students according to the age variable (p=.106, p>.05) and gender variable (p=.763, p>.05).