İnsan kaynakları işe alım süreci: Bankacılık sektörü uygulamaları üzerine bir araştırma
Human resources recruitmen process:a research on banking sector practices
  1. Tez No: 559793
  2. Yazar: HATİCE AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Rekabet ve teknolojik gelişmelerinin artışları sonucunda ortaya çıkan günümüz dünyasında işletmeler politikalarının ve devamlılıklarının sürdürülebilirliği açısından mutlak surette değişimler göstermek zorundadır. Bu nedenledir ki, öncelikli değişim işletmelerin temel gücü olan çalışan unsuru üzerinde yoğunlaşmaktadır. Dolayısıyla insan kaynakları yönetimi hususu bu yönüyle işletmelerin önemle planlaması ve uygulaması gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan kaynakları yönetim mantığının temel amacı, işe alım sürecinde işe uygun adayın sistematik olarak belirlenmesi ile işletmelerin devamlılığını sağlamaktır. Bu nedenle, işe alım süreçlerinin iyi analiz edilmesi ve kurumun hedeflerine uygun yöntemlerin uygulanabilmesi büyük önem arz etmektedir. Söz konusu uygulamaların etkinliğinin maksimum düzeyde sağlanabilmesi ancak ve ancak insan kaynakları yönetimindeki yenilik ve değişiklikleri takip etmekle mümkün olabilecektir. Bununla birlikte, işe alım sürecinin devamı niteliğinde olan ve şirketin verimliliği hususunda büyük önem arz eden bir başka konu ise seçilen personeli işe alıştırma sürecidir. Söz konusu alan işe alım süreci ile bir bütün olarak düşünülebilecek olsa da başlı başına önem arz eden bir unsurdur. Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi özelinde işe alım süreçlerinin detaylarını araştırmak, söz konusu bulguların bankacılık sektöründeki uygulamalara yansımasını incelemek ve öneriler geliştirmek adına yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In today's world, companies have to make absolute changes due to the increase in competition and technological developments in terms of sustainability of their policies and to be able to ensure their continuity. For this reason, the priority change focuses on the employee factor, which is the main power of the companies. Therefore, the issue of human resources management can be identified as an area which the companies should plan and administer with great care. The recruitment process, which is the first and main function of human resources management, determines the circulation of the employees and can be named as the function that ensures the continuity of the companies. The selection function must be fulfilled effectively in order to reach the human resources suitable for the institution and the job. In order to achieve this, all innovations and developments in the recruitment field should be followed closely. Moreover, changes in the processes of orientation and the continuity of the job, which can be considered as the continuation of the recruitment process, are among the areas that require careful study of human resources management in the new world order. The aim of this study is to discuss all the details of recruitment, to explain the banking sector and the recruitment practices in this sector, and to offer possible solutions.