Egemen ideoloji tezinin eleştirisi
Critique of dominant ideology thesis
- Tez No: 559844
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kapitalist toplumlarda sermaye ve emek arasındaki mücadele üretim sürecini, siyasi üstyapıyı ve ideolojiyi kapsayan farklı biçimlerde Marksist sosyal bilimciler tarafından incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde ulaşılan sonuçlardan biri bu toplumlarda egemen sınıfın çıkarları doğrultusunda işlemekte olan bir egemen ideolojinin var olduğudur. Karl Marx ve Friedrich Engels'in inceleme ve öngörülerinden hareketle Batılı Marksistler tarafından öne sürülen bu tez egemen ideolojinin etkili bir şekilde işlemekte olduğunu ve böylece sınıflar arasındaki eşitsiz dengenin muhafaza edildiğini öne sürer. Ancak, egemen ideolojinin etkili bir şekilde işlemediğini düşünen üç sosyolog (Nicholas Abercrombie, Stephen Hill ve Bryan S. Turner) bu tezin teorik ve ampirik olarak yanlışlanabileceğini ve toplumsal düzenin sağlanmasında bir egemen ideolojiye ihtiyaç olmadığını iddia eder. Bu tez çalışmasında egemen ideoloji konusu bu tartışma bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In capitalist societies, the struggle between capital and labor has been studied by Marxist social scientists in different forms, covering the process of production, political superstructure and ideology. One of the results of these investigations is that there is a dominant ideology that operates in the interests of the dominant class in these societies. This thesis, which was put forward by Western Marxists inspired by Karl Marx and Friedrich Engels' analysis and predictions, suggests that the dominant ideology is functioning effectively and thus maintains an unequal balance between classes. However, the three sociologists (Nicholas Abercrombie, Stephen Hill and Bryan S. Turner) who think that the dominant ideology does not function effectively claim that this thesis can be theoretically and empirically falsified, and that there is no requirement for a dominant ideology for the cohesion of social order. In this thesis, the subject of dominant ideology will be examined in the context of this discussion.