Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamaları: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneği
Social municipalism practices in Turkey: The case of Eskişehir metropolitan municipality
- Tez No: 560140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Dünyada yaşanan değişim ve gelişmeler sonucunda kamu yönetiminden beklentiler farklılaşmış, bu beklentilerin ise merkezi yönetim tarafından karşılanması sosyal devlet anlayışını doğurmuştur. Fakat merkezi yönetim halkın istek ve arzularını karşılamada yetersiz kalınca yerel yönetimlerin görevleri arttırılmış ve böylece yerel yönetimler sosyal alanda güçlenerek sosyal belediyecilik olarak adlandırılan anlayışın doğmasına neden olmuştur. Sosyal belediyecilik en geniş tanımla, belediyelerin ürettiği politikalarda insanı esas almalarını, toplum ve insan merkezli uygulamaları gerçekleştirmelerini sağlayan anlayış biçimi olarak tanımlanabilir. Türkiye'de özellikle 1990'lı yıllarla birlikte bazı belediye başkanlarının kişisel gayretleri ve çalışmalarıyla faaliyet alanlarını genişletmeye başlayan sosyal belediyecilik anlayışı, kentlerin rekabeti ile tanıtımında da önemli politika unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu hizmetler ise daha çok sosyal hizmet, sosyal yardım ve kültürel uygulamalar çerçevesinde yürütülmektedir. Bu çalışmada sosyal belediyecilik kavramı ile sosyal belediyecilikle bağlantılı olguların ve Türkiye'deki gelişiminin kapsamlı bir şekilde ele alınması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çağdaş, yenilikçi ve örnek belediyecilik anlayışına sahip olması, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde önemli hedefler ortaya koyması ve sosyal belediyecilik alanında birçok proje ödülüne sahip olmasından dolayı Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışının Eskişehir Büyükşehir Belediyesi üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ndeki Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nda çalışanlarla görüşmeler yapılarak Türkiye'deki sosyal belediyecilik anlayışının ortaya koyulabilmesi için nitel analiz yapılmıştır. Analiz neticesinde, Eskişehir halkının en çok talep ettiği sosyal belediyecilik hizmetinin ayni yardımlar olduğu, sosyal yardım ve hizmet sunumlarında en çok bütçe sıkıntısı çekildiği tespit edilmiş ve Türkiye'de sosyal belediyeciliğin geliştirilebilmesi için öneriler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Expectations from public administrations have evolved as a consequence of transitions and developments across the world as social government understanding has emerged due to fulfillment of these expectations by central administrations. However, as a result of failure of central administrations in fulfillment of public requests and expectations, tasks assigned to local administrations have been expanded to yield understanding of Social Municipalism by strengthening local administrations. With the most extensive scope, Social Municipalism could be defined as an understanding which allows municipalities to create human-centered policies and to make practices concentrated around citizens and society. In Turkey, especially aftermath of 1990s, Social Municipalism understanding has enlarged its functional area with the personal works and efforts of some mayors and evolved into one of the primary policy factors in terms of promotion and competition of cities. These services are intensively provided in fields of social service, social aid and cultural practices. In the present study, it was aimed to discuss development of the concepts of Social Municipalism and phenomenon related with Social Municipalism in Turkey comprehensively. In this regard, Social Municipalism was aimed to be discussed over Eskişehir Metropolitan Municipality as a unique example of Social Municipalism understanding in Turkey because it has revealed modern, innovative and precedent municipalism understanding, set forth significant targets within Social Municipalism understanding framework, and gained numbers of awards for its projects in Social Municipalism domain. In this scope, an interview study was conducted with the personnel of the General Directorate of Social Services at Eskişehir Metropolitan Municipality to illustrate a general view of Social Municipalism understanding in Turkey through a qualitative analysis. Based on our analysis, it was found that the most popular Social Municipalism service requested by citizens of Eskişehir was in-kind relief, while the most frequent bottleneck in provision of social aid and service was budget shortage. Furthermore, various suggestions were drawn for development of social municipalism in Turkey.