TOBB üyesi kadın girişimciler üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on TOBB member entrepreneur women
- Tez No: 560205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşen dünyada tüm disiplinlerin yaşadığı değişim iş dünyasında da yaşanmış, girişimci ve girişimcilik kavramlarının önemi artmıştır. Girişimciler; istihdam sorununun giderilmesinde, üretkenlik alanında, teknoloji ve kaynak kullanımında ülkenin refah düzeyini arttıran bireyler olarak görülmektedir. Dünya nüfusunun yarısını oluşturmasına rağmen cinsiyet ayrımı temeline dayanan birçok engel nedeniyle iş dünyasının dışında kalan kadınların, kendi işletmelerini kurarak ekonomiye katılımları ekonomik büyümeye önemli ölçüde katkı yapmıştır. Çalışma sektörü bu değişimle yeniden yapılanma yoluna gitmiştir. Kadının da gelir elde edebilir olması dengelerin değişmesini sağlamıştır. Kadın girişimciler, iş yaşamları boyunca kadın olmalarından kaynaklanan birçok sorunla karşı karşıya gelmişlerdir. Bu araştırmada Türkiye'de iş yaşamında yer alan kadın girişimcilerin, iş dünyasına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda girişimci ve girişimcilik kavramları çeşitli yönlerden incelenmiş, kadın girişimciliğine dair açıklamalar yapılmıştır. Araştırma nitel yöntem olarak planlanmış ve araştırma amacı doğrultusunda en uygun desen olarak durum çalışması seçilmiştir. Araştırmada İzmir TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyeleri ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşmeler yapılmış, kendi ifadeleri ile samimi biçimde görüşleri alınmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda altı üst tema, üst temalara bağlı temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların; iş dünyası algılarına, yönetim yaklaşımlarına ilişkin görüşlerine, belirsizlik ve risk karşısında sergilemiş oldukları davranış ve tutumlara, başarılı kadın girişimciliğin gereklerine, motivasyon kaynaklarına ve devletin kadın girişimcileri teşvik etmek adına uyguladığı politikalara yönelik düşüncelerinin neler olduğuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimler: Girişimci, Girişimcilik, Kadın Girişimciliği, Kadın Girişimci Sorunları, Nitel Araştırma
Özet (Çeviri)
The change experienced by all disciplines in the globalizing world has also been experienced in the business world and the importance of entrepreneur and entrepreneurship concepts has increased. Entrepreneurs are seen as individuals who increase the welfare level of the country in terms of eliminating employment, productivity, technology and resource use. Despite the fact that it constitutes half of the world's population, the participation of women outside the business world by establishing their own businesses has contributed significantly to economic growth due to many barriers based on gender discrimination. With this change, the labor sector has been restructuring. The fact that women can also earn income has changed the balance. Women entrepreneurs have faced many problems arising from being women during their business life. In this research, the aim of this study is to evaluate the opinions of women entrepreneurs in business life in Turkey. In this context, the concepts of entrepreneurship and entrepreneurship have been examined in various aspects and explanations have been made about women entrepreneurship. The research was planned as a qualitative method and case study was chosen as the most suitable design for the research purpose. In the research, interviews were conducted with the members of the Executive Committee of İzmir TOBB Provincial Women Entrepreneurs Committee by semi-structured interview technique and their sincere opinions were taken with their own statements. Content analysis was used for data analysis. As a result of the analysis, six top themes, top themes and sub-themes were determined. At the end of the research, the participants; business perceptions, their views on management approaches, their behavior and attitudes towards uncertainty and risk, the requirements of successful women entrepreneurship, sources of motivation and the policies of the government to encourage women entrepreneurs have been reached what their thoughts. KeyWords: Entrepreneur, Entrepreneurship, Women Entrepreneurs, Women Entrepreneur Problems, Qualitative Research.